Sort by

Dr. has logged 136 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Read the review Edit this entry  
15
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Son in Law

Son in Law

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Caligula

Caligula

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
Read prior review Edit this entry  
28
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Star Chamber

The Star Chamber

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sideways

Sideways

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hero

Hero

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House of Games

House of Games

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Starring Adam West

Starring Adam West

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry