Dr. has logged 311 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
24
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Murder at the World Series

Murder at the World Series

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Murder at the World Series

Murder at the World Series

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★
Edit this entry  
16
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Reds

Reds

1981
×
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★½
Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★
Edit this entry  
07
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
Edit this entry  
25
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
24
Frosty Returns

Frosty Returns

1992
×
Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry