• The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Demolition Man

    ★★★

  • Cool Runnings

    ★★★½

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Rudy

    ★★★★

  • Coneheads

    ★★½

  • Hocus Pocus

    ★★★

  • Last Action Hero

    ★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Super Mario Bros.

    ½

  • The Sandlot

    ★★★½

  • Teenage Mutant Ninja Turtles III

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • Leprechaun

  • Aladdin

    ★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★

  • Malcolm X

    ★★★★

  • The Mighty Ducks

    ★★★

  • Unforgiven

    ★★★★

  • Honey, I Blew Up the Kid

    ★½

  • Batman Returns

    ★★½

  • Sister Act

    ★★★

  • Alien³

    ★★½

  • Beethoven

    ★★½

  • White Men Can't Jump

    ★★★½

  • Wayne's World

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Hook

    ★★★½

  • The Addams Family

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★

  • Point Break

    ★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

    ★★★½

  • The Rocketeer

    ★★★

  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

    ★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Kindergarten Cop

    ★★★

  • The Godfather: Part III

    ★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Misery

    ★★★★

  • The Rescuers Down Under

    ★★★½

  • Home Alone

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Ghost

  • Die Hard 2

    ★★★

  • Total Recall

    ★★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★★½

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★

  • Tremors

    ★★★½

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★★

  • Twin Peaks

  • Batman

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Coming to America

    ★★★½

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★½

  • Rambo III

    ★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • Good Morning, Vietnam

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Superman IV: The Quest for Peace

    ½

  • Spaceballs

    ★★★★

  • Hoosiers

    ★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • The Transformers: The Movie

    ★★★

  • Howard the Duck

  • Aliens