Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Focus

Focus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monster

Monster

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Papageno

Papageno

1935
×
Edit this entry  
11
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nope

Nope

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Blue

Blue

1993
×
Read the review Edit this entry  
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Extraction 2

Extraction 2

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Valley Uprising

Valley Uprising

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry