Sort by

Auteur has logged 417 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blind

Blind

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Dungeonmaster

The Dungeonmaster

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Good Marriage

A Good Marriage

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Ephemeral Skin

The Great Ephemeral Skin

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Call Girl of Cthulhu

Call Girl of Cthulhu

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Evil Things

Evil Things

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Alchemist

The Alchemist

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tusk

Tusk

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Incident On and Off a Mountain Road

Incident On and Off a Mountain Road

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
S.I.D.S.

S.I.D.S.

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Soft for Digging

Soft for Digging

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Dangerous Woman

A Dangerous Woman

1993
×
Read the review Edit this entry  
25
Cours privé

Cours privé

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Judge

The Judge

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula 3D

Dracula 3D

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Being Flynn

Being Flynn

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Giallo

Giallo

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Five Days

The Five Days

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pelts

Pelts

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Do You Like Hitchcock?

Do You Like Hitchcock?

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Jenifer

Jenifer

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Leprechaun: Origins

Leprechaun: Origins

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Card Player

The Card Player

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Extraterrestrial

Extraterrestrial

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Jessabelle

Jessabelle

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Leprechaun: Back 2 tha Hood

Leprechaun: Back 2 tha Hood

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry