Auteur has logged 65 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Cymbeline

Cymbeline

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Faults

Faults

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Offside

Offside

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghoulies

Ghoulies

1984
×
Read the review Edit this entry  
22
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Haunted House 2

A Haunted House 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monster High: Boo York, Boo York

Monster High: Boo York, Boo York

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Carne

Carne

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rocky II

Rocky II

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
#Horror

#Horror

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
What Richard Did

What Richard Did

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Burnt

Burnt

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry