Sort by

autocollimation has logged 55 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Frontier(s)

Frontier(s)

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Subconscious Cruelty

Subconscious Cruelty

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Winstanley

Winstanley

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terrified

Terrified

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kes

Kes

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bitter Lake

Bitter Lake

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady in White

Lady in White

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Singing Detective

The Singing Detective

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All the Mornings of the World

All the Mornings of the World

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cosmopolitans

The Cosmopolitans

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Audrey the Trainwreck

Audrey the Trainwreck

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wichita

Wichita

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Angels of Sin

Angels of Sin

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry