RSS feed for Roger

Roger has logged 110 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
Edit this entry  
17
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
42

42

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★
Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★½
Edit this entry  
01
The American

The American

2010
×
★★
Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★
Edit this entry  
10
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Edit this entry  
10
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★
Edit this entry  
09
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
Edit this entry  
05
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
United 93

United 93

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Less than Zero

Less than Zero

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★½
Edit this entry  
05
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mad Hot Ballroom

Mad Hot Ballroom

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Ballerina

Ballerina

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Flat

The Flat

2011
×
★★
Edit this entry  
25
Eames: The Architect & The Painter

Eames: The Architect & The Painter

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry