RSS feed for Roger

Roger has logged 127 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Edit this entry  
21
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Elstree 1976

Elstree 1976

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Trolls

Trolls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Am Your Father

I Am Your Father

2015
×
★★
Edit this entry  
12
The Bell Boy

The Bell Boy

1918
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★
Edit this entry  
12
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Café Society

Café Society

2016
×
★★
Edit this entry  
05
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
What We Become

What We Become

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Once

Once

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hope and Glory

Hope and Glory

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
30
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Big Picture

The Big Picture

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry