RSS feed for Roger
  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★★

    Profound and powerful.

  • I'm Losing You

    I'm Losing You

    ½

    Pretentious and pedantic.

  • Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

    What an enjoyable 30th Anniversary presentation of this exquisite movie, in coordination with the Studio Ghibli Fest and Fathom Events. It was so awesome to see it on a big screen.

  • Basic Instinct

    Basic Instinct

    ★★★

    1992 has never felt so far away.

  • Starship Troopers

    Starship Troopers

    ★★★★★

    The VFX actually get better with age. How?!

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★½

    "You stole my voice."
    "You had nothing to say."

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★★

    Tragic yet optimistic, The Florida Project is a magical realist perspective on Florida culture outside the distant castle walls of the American Disney empire; a radiant but disintegrating swamp of floral-painted hotels as landing pads for pollinating insects. Is there a better independent director in U.S. cinema today than Sean Baker? I don't believe so.

  • Happy End

    Happy End

    ★★

    Haneke is a gifted bore.

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A John Hughes Spiderman, set in a teen world that's trying to find love, and go to the prom, and pass the test, and deal with bullies, and get through detention, and simultaneously deal with the bag of mess that is the adult world. And the adults make a massive mess of things, with their arrogance and lying and greed. The Avengers have moved up-state and into the country, presumably because the city is such a disaster. It's such an…

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★

    A courtly epic, in the grand tradition of classic cinema. Luscious costume design and a production with seemingly limitless resources. Fun and beautiful with good heart.

  • The Best Years of Our Lives

    The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

    That a film can simultaneously fill one with such terrible grief and joyous comedy is a beautiful thing.

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★½

    A lovingly flawed replication, with twice as much of everything as necessary. I wish the entire narrative, exposition, and all of the terrible cast flashbacks, including Harrison Ford, had been entirely gutted with a scalpel to leave only Joe's existential Koyaanisqatsi-like journey across the dystopic California wasteland. These are the glorious visionary moments of Blade Runner, bogged down by inevitable nostalgia and slavish reverence to memories of the original. Still, worth the immersion for the luscious production.