2012

Roger Avary Roger Avary’s year in review

Roger’s highest rated films

  • The Rules of Attraction

    ★★★★★

  • Somebody Up There Likes Me

    ★★★★½

  • Room 237

    ★★★★½

  • The Girl from Nowhere

    ★★★½

  • The Shine of Day

    ★★★½

  • Camille Rewinds

    ★★★½

  • Starlet

    ★★★½

  • Compliance

    ★★★½

  • Leviathan

    ★★★½

  • The Sweeney

    ★★★

  • Mobile Home

    ★★★

  • The End of Time

    ★★★

  • Jack & Diane

    ★★★

  • When Night Falls

    ★★★

  • Mekong Hotel

    ★★★

  • Kill List

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 25 Films watched
  • 2.1 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Compliance

Aug 2

Most Watched

The Girl from Nowhere

twice

Last Film

A Lady in Paris

Aug 11

Genres, Countries & Languages

Drama
17 films
Thriller
5 films
Comedy
5 films
Horror
5 films
Documentary
4 films
Crime
4 films
Romance
3 films
Action
2 films
Mystery
1 film
USA
8 films
France
8 films
UK
6 films
Austria
2 films
Belgium
2 films
Canada
2 films
Estonia
1 film
Italy
1 film
Luxembourg
1 film
English
14 films
French
7 films
German
4 films
Italian
2 films
Swedish
1 film
Spanish
1 film
Portuguese
1 film
Estonian
1 film
Chinese
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Museum Hours
Average weighted rating:

3.6

Lowest Average

Jack & Diane
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Room 237
Average weighted rating:

3.0

Most Obscure

Playback

Films watched in 2012

  • A Lady in Paris
  • The Girl from Nowhere
  • Camille Rewinds
  • The Girl from Nowhere
  • The Rules of Attraction
  • Playback
  • The Last Time I Saw Macao
  • Leviathan
  • Somebody Up There Likes Me
  • When Night Falls
  • Kill List
  • Room 237
  • Museum Hours
  • Starlet
  • The Shine of Day
  • Mekong Hotel
  • The Landlords
  • The End of Time
  • Killing Zoe
  • The Sweeney
  • Mobile Home
  • Berberian Sound Studio
  • Greatest Hits
  • Jack & Diane
  • Compliance

Highly rated films Roger missed

  • It's Such a Beautiful Day
  • John Mulaney: New in Town
  • The Hunt
  • Elena
  • Wolf Children
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • McCullin
  • Laurence Anyways

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more