2014

Roger Avary Roger Avary’s year in review

Roger’s highest rated films

  • River's Edge

    ★★★★★

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★★

  • Galaxy Quest

    ★★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Ida

    ★★★★½

  • The Boxtrolls

    ★★★★½

  • Blow Out

    ★★★★½

  • Birdman

    ★★★★

  • Leviathan

    ★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 94 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Movie 43

Jan 1

Last Film

Locke

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
56 films
Comedy
31 films
Thriller
19 films
Action
16 films
Family
12 films
Sci Fi
12 films
Romance
12 films
Crime
10 films
Adventure
9 films
Animation
8 films
USA
61 films
UK
19 films
France
12 films
Canada
3 films
Denmark
3 films
Japan
2 films
Luxembourg
2 films
South Korea
2 films
Australia
2 films
English
83 films
French
15 films
Spanish
6 films
Italian
5 films
Japanese
5 films
German
4 films
Korean
3 films
Hindi
2 films
Russian
2 films
Polish
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 10

Watchlist

Stars

Director

Crew

Roger’s most liked review

Pain & Gain

★★★★

Michael Bay's entry into low-budget art film fare is a an assassination of the very culture of implants and abs Bay has deliciously glorified since his early music video days, and in some ways Pain & Gain is to Bay as Fight Club was to Fincher. The film feels high and…

More reviews

Roger’s most liked list

Roger Avary's Favorite Films of 2013

I'm film director & writer Roger Avary, a voting Academy member, and of the films of 2013 that I've seen these were my favorites, in order of preference.

I'm struck by the realization that my top ten favorite films all have a common theme of living a life that's not entirely your own or a lie. It would seem that it's in the zeitgeist this year.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Oldboy
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Vandal

Films watched in 2014

  • Locke
  • Ida
  • The Imitation Game
  • Big Eyes
  • Foxcatcher
  • Birdman
  • Leviathan
  • Cake
  • Into the Woods
  • Unbroken
  • American Sniper
  • The Boxtrolls
  • Noah
  • Blue Is the Warmest Color
  • Snowpiercer
  • The Firm
  • The Theory of Everything
  • Big Hero 6
  • River's Edge
  • Soul Boys of the Western World
  • Love's Unfolding Dream
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Neighbors
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • X-Men: Days of Future Past
  • Chef
  • Transcendence
  • Jodorowsky's Dune
  • Galaxy Quest
  • Reign Over Me
  • Milius
  • The Eagle
  • Man of Tai Chi
  • Red Dawn
  • Dredd
  • Star Trek Into Darkness
  • TINY: A Story About Living Small
  • Tucker and Dale vs Evil
  • Mad Max 2
  • The Wicker Man
  • Populaire
  • Pain & Gain
  • River of No Return
  • Nothing Sacred
  • Barton Fink
  • Bringing Up Baby
  • Blow Out
  • Notorious
  • All About Eve
  • Black Narcissus
  • Near Dark
  • Cashback
  • The Graduate
  • Battle Beyond the Stars
  • The Gift
  • Trainspotting
  • Robot & Frank
  • The Evictors
  • House of Whipcord
  • Suzanne
  • Vandal
  • Nacho Libre
  • Jobs
  • Citizen's Band
  • Sulemani Keeda
  • Oldboy
  • Play It Again, Sam
  • Broken Flowers
  • All Is Lost
  • Saving Mr. Banks
  • Possessions
  • Feral
  • Mr Hublot
  • Get a Horse!
  • Room on the Broom
  • Do I Have to Take Care of Everything?
  • Helium
  • Just Before Losing Everything
  • That Wasn't Me
  • The Voorman Problem
  • Philomena
  • Sonatine
  • The Wolf of Wall Street
  • Witness for the Prosecution
  • August: Osage County
  • The Professional
  • Ernest & Celestine
  • The Act of Killing
  • Dallas Buyers Club
  • Beyond the Black Rainbow
  • Bronies: The Extremely Unexpected Adult Fans of My Little Pony
  • Tiny Furniture
  • Double Indemnity
  • Movie 43

Highly rated films Roger missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Song of the Sea
  • Roger Waters: The Wall
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more