2015

Roger Avary Roger Avary’s year in review

Roger’s highest rated films

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Point Blank

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★½

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★★★½

  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

    ★★★★½

  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's Island of Dr. Moreau

    ★★★★

  • Walk the Line

    ★★★★

  • The Crash Reel

    ★★★★

  • Bellflower

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 73 Films watched
  • 6.1 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Nightcrawler

Jan 3

Most Watched

Ant-Man

twice

Mad Max Beyond Thunderdome

twice

Last Film

Star Wars: The Force Awakens

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
41 films
Comedy
22 films
Action
20 films
Thriller
16 films
Adventure
15 films
Sci Fi
14 films
Crime
11 films
Romance
10 films
Documentary
8 films
Mystery
5 films
USA
62 films
UK
13 films
Australia
4 films
Canada
3 films
Germany
3 films
Ireland
2 films
Spain
1 film
France
1 film
Brazil
1 film
English
73 films
Italian
5 films
German
5 films
Spanish
4 films
French
3 films
Russian
2 films
Swedish
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 2

Watchlist

Stars

Director

Crew

Roger’s most liked review

Boyhood

★★★★

Richard Linklater is certainly the best director of my generation.

More reviews

Roger’s most liked list

Roger Avary's Favorite Films of 2014

I'm film director & writer Roger Avary, a voting Academy member, and of the films of 2014 that I've seen these were my favorites, in order of preference.

It's an odd year when The Boxtrolls is at the top of my list.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Gunman
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Hank: 5 Years from the Brink
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2015

  • Star Wars: The Force Awakens
  • A Christmas Story
  • Jurassic World
  • Ant-Man
  • The Good Dinosaur
  • Spy
  • Inside Out
  • Cinderella
  • Southpaw
  • Brooklyn
  • I'll See You in My Dreams
  • Love & Mercy
  • Learning to Drive
  • Spotlight
  • Mistress America
  • The End of the Tour
  • Far from the Madding Crowd
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Ant-Man
  • Entourage
  • Terminator Genisys
  • Grandma
  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's Island of Dr. Moreau
  • Faults
  • I Melt with You
  • Terms and Conditions May Apply
  • Hank: 5 Years from the Brink
  • The Gunman
  • Danny Collins
  • Walk the Line
  • The Gambler
  • Get Hard
  • True Story
  • Iron Man 3
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Gone Girl
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • The Crash Reel
  • Scarface
  • Avengers: Age of Ultron
  • Woman in Gold
  • Ex Machina
  • Point Blank
  • Kingsman: The Secret Service
  • A Most Wanted Man
  • My Life Directed by Nicolas Winding Refn
  • Bellflower
  • The Graduate
  • Hot Girls Wanted
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • The Trip to Italy
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Sunset Boulevard
  • The Big Picture
  • Chappie
  • Chinatown
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Whiplash
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Finding Vivian Maier
  • The Grand Budapest Hotel
  • Selma
  • Boyhood
  • Feast
  • Inherent Vice
  • Frank
  • The Double
  • Nightcrawler

Highly rated films Roger missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Carol
  • Son of Saul
  • Bitter Lake

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more