2016

Roger Avary Roger Avary’s year in review

Roger’s highest rated films

  • Darby O'Gill and the Little People

    ★★★★★

  • The Story of Film: An Odyssey

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Excalibur

    ★★★★★

  • Deliverance

    ★★★★★

  • Point Blank

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • Flesh + Blood

    ★★★★★

  • Babe

    ★★★★★

  • Starship Troopers

    ★★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • Galaxy Quest

    ★★★★★

  • The Loved One

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 127 Films watched
  • 10.6 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

The Martian

Jan 2

Most Watched

Full Metal Jacket

twice

2001: A Space Odyssey

twice

Straight Outta Compton

twice

Last Film

Nocturnal Animals

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
69 films
Comedy
36 films
Adventure
35 films
Action
31 films
Thriller
29 films
Sci Fi
26 films
Crime
23 films
Mystery
14 films
Fantasy
14 films
Romance
14 films
USA
112 films
UK
26 films
Germany
7 films
Canada
6 films
Australia
5 films
France
4 films
China
3 films
Ireland
3 films
Spain
2 films
India
2 films
English
122 films
Spanish
12 films
French
10 films
German
9 films
Italian
8 films
Russian
7 films
Latin
4 films
Chinese
4 films
Japanese
3 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Roger’s most liked review

The Hateful Eight

★★★★

A passionate and indulgent lovesong to, among other delights, Jack Nicholson's excellent screenplays for the Monte Hellman films Ride in the Whirlwind & The Shooting.

More reviews

Roger’s most liked list

Roger Avary's Favorite Musicals

I'm film director & writer Roger Avary, and these are my favorite musicals, ranked. It's super difficult, and super close, between my top 7 -- all of which I love as my favorite in different ways. This ranking is how I feel today. I've excluded Disney animations, which are marvelous musicals which really belong within their own ranking.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Catnapped
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2016

  • Nocturnal Animals
  • Hacksaw Ridge
  • The Witch
  • Kubo and the Two Strings
  • Arrival
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Doctor Strange
  • Elstree 1976
  • Darby O'Gill and the Little People
  • Sing Street
  • Trolls
  • I Am Your Father
  • The Bell Boy
  • The Story of Film: An Odyssey
  • The Nice Guys
  • Star Trek Beyond
  • Captain America: Civil War
  • The BFG
  • Miss Congeniality
  • A Hologram for the King
  • Café Society
  • Trumbo
  • The Fugitive
  • Elvis & Nixon
  • What We Become
  • Pontypool
  • The Accountant
  • Hell or High Water
  • Masterminds
  • Once
  • Rosemary's Baby
  • Repulsion
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Hope and Glory
  • Excalibur
  • Deliverance
  • Point Blank
  • Days of Heaven
  • Badlands
  • Full Metal Jacket
  • Barry Lyndon
  • 2001: A Space Odyssey
  • Lolita
  • Paths of Glory
  • The Killing
  • Living in Oblivion
  • The Big Picture
  • Flesh + Blood
  • Final Destination
  • Babe
  • Straight Outta Compton
  • American Hustle
  • The Lady from Shanghai
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Big Trouble in Little China
  • San Andreas
  • Catnapped
  • Cartel Land
  • Heavyweights
  • 8 Mile
  • Willow
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The 'Burbs
  • Legend
  • Maps to the Stars
  • RoboCop
  • Gremlins
  • Total Recall
  • Starship Troopers
  • Logan's Run
  • Kindergarten Cop
  • Brotherhood of Death
  • Point Break
  • Joy
  • Straight Outta Compton
  • The Lady in the Van
  • Papa Hemingway in Cuba
  • Easy Rider
  • Black Mass
  • A Face in the Crowd
  • Deadpool
  • Galaxy Quest
  • Fight Club
  • Casablanca
  • The Bodyguard
  • Midnight Run
  • Citizen Kane
  • Burnt
  • Spectre
  • Wanted
  • Project Almanac
  • The Loved One
  • Witness
  • 2001: A Space Odyssey
  • Spirits of the Dead
  • The Mermaid
  • Midnight Run
  • THX 1138
  • Executive Decision
  • After Earth
  • Incubus
  • Full Metal Jacket
  • Soylent Green
  • Starstruck
  • It Happened One Night
  • A Clockwork Orange
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Gone with the Wind
  • Back to the Future Part II
  • Mad Max 2
  • The Recruit
  • King Kong
  • Blades of Glory
  • Mr. Six
  • Sicario
  • The Danish Girl
  • The Big Short
  • Room
  • Bridge of Spies
  • The Revenant
  • Steve Jobs
  • Tangerine
  • Guardians of the Galaxy
  • Legend
  • Chi-Raq
  • The Martian

Highly rated films Roger missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Your Name.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more