2017

Roger Avary Roger Avary’s year in review

Roger’s highest rated films

  • Mask

    ★★★★★

  • Lifeboat

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • The Tenant

    ★★★★★

  • Something Wild

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • Deliverance

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • The Dead Zone

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • The Stunt Man

    ★★★★½

  • Stronger

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 162 Films watched
  • 13.5 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

Allied

Jan 1

Most Watched

Get Out

twice

Good Time

twice

Scarface

twice

Last Film

mother!

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
85 films
Thriller
61 films
Action
49 films
Comedy
35 films
Crime
30 films
Adventure
30 films
Romance
25 films
Mystery
18 films
Sci Fi
18 films
Horror
17 films
USA
149 films
UK
18 films
France
12 films
Canada
8 films
Germany
5 films
China
4 films
New Zealand
4 films
Australia
3 films
Belgium
3 films
Czechia
2 films
English
159 films
Spanish
21 films
French
14 films
Russian
10 films
German
9 films
Italian
6 films
Hindi
2 films
Japanese
2 films
Portuguese
2 films
Swedish
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Roger’s most liked review

The Lost City of Z

★★★½

A magnificent achievement by my old pal James Gray, who has somehow crafted a film that looks like it was made 30 years ago, and with a script which is thematically the sentiment needed for the world today.

More reviews

Roger’s most liked list

Roger Avary's Favorite Films of 2016

I'm film director & writer Roger Avary, a voting Academy member, and of the films of 2016 that I've seen these were my favorites, thus far, in order of preference.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Clash of the Titans
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

S.A.S. San Salvador

Films watched in 2017

  • mother!
  • Thor: Ragnarok
  • Murder on the Orient Express
  • Get Out
  • The Shape of Water
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Gold
  • Victoria & Abdul
  • I, Tonya
  • Battle of the Sexes
  • Wonderstruck
  • Split
  • American Made
  • Drinking Buddies
  • Greenberg
  • While We're Young
  • Ingrid Goes West
  • War for the Planet of the Apes
  • My Favorite Year
  • The Stunt Man
  • George Harrison: Living in the Material World
  • Irrational Man
  • Stronger
  • Papillon
  • Good Time
  • Good Time
  • Sixteen Candles
  • Logan Lucky
  • Selena
  • Joshua: Teenager vs. Superpower
  • The Big Sick
  • True Romance
  • The Goonies
  • I, Robot
  • Baby Driver
  • What We Do in the Shadows
  • A Ghost Story
  • Mask
  • Atomic Blonde
  • Wonder Woman
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The Barefoot Contessa
  • Hang 'em High
  • Rocky IV
  • A Little Romance
  • Pat and Mike
  • Lifeboat
  • Tombstone
  • Avatar
  • Clash of the Titans
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • John Wick
  • A Cure for Wellness
  • Live by Night
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Passengers
  • Scarface
  • Car Wash
  • Missing
  • Basic Instinct
  • Falling Down
  • World Trade Center
  • Ghostbusters
  • Gringo: The Dangerous Life of John McAfee
  • Child's Play
  • The Wiz
  • Goodbye World
  • Boss Nigger
  • I Love You Phillip Morris
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Blue Velvet
  • All the President's Men
  • Born on the Fourth of July
  • First Blood
  • Cape Fear
  • Coffy
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Rambo: First Blood Part II
  • Click
  • The Tenant
  • The Naked City
  • The Bourne Legacy
  • War Machine
  • The Sugarland Express
  • Far and Away
  • American Graffiti
  • Cloverfield
  • You're Next
  • The Straight Story
  • Blue Velvet
  • Get Out
  • Philadelphia
  • Minimalism: A Documentary About the Important Things
  • Alien: Covenant
  • Holy Hell
  • Brothers
  • The Untouchables
  • A Simple Plan
  • Ant-Man
  • Rio Grande
  • Gorillas in the Mist
  • Something Wild
  • Friday the 13th
  • The Good Shepherd
  • Carrie
  • Carlito's Way
  • Scarface
  • The Thing Called Love
  • Tucker and Dale vs Evil
  • The River Wild
  • Deliverance
  • S.A.S. San Salvador
  • Five Came Back
  • The Evil Dead
  • Dressed to Kill
  • Mission: Impossible
  • The Hitman's Bodyguard
  • RoboCop
  • A Dog's Purpose
  • Something Wild
  • Capricorn One
  • Johnny Guitar
  • Beethoven
  • The Shop Around the Corner
  • The Fate of the Furious
  • Power Rangers
  • Repulsion
  • The Wall
  • Power Rangers
  • Ghost in the Shell
  • The Lost City of Z
  • John Wick: Chapter 2
  • Song to Song
  • Logan
  • Everyone's Life
  • Kong: Skull Island
  • Un + une
  • Locke
  • The Infiltrator
  • Money Monster
  • Inferno
  • Captain Fantastic
  • The Infernal Caldron
  • The Incredibles
  • Spider-Man 2
  • The Dead Zone
  • Moonlight
  • The Jungle Book
  • Queen of Katwe
  • Elle
  • Lion
  • I, Daniel Blake
  • Point Break
  • The Neon Demon
  • The Girl on the Train
  • The Founder
  • Moana
  • Deepwater Horizon
  • Jackie
  • Manchester by the Sea
  • La La Land
  • Allied

Highly rated films Roger missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Paddington 2
  • LA 92
  • The Florida Project
  • Sleep Has Her House
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Faces Places

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more