2018

Roger Avary Roger Avary’s year to date

Roger’s highest rated films

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • Downsizing

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Thunderball

    ★★★½

  • Dr. No

    ★★★½

  • Jeremiah Tower: The Last Magnificent

    ★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • Rush

    ★★★

  • Brad's Status

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★

  • It Comes at Night

    ★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★

  • This Is the End

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 37 Films watched
  • 9.2 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

American Assassin

Jan 3

Last Film

A Quiet Place

Apr 21

Genres, Countries & Languages

Drama
24 films
Action
12 films
Thriller
12 films
Comedy
9 films
Sci Fi
8 films
Romance
6 films
Adventure
5 films
History
5 films
Crime
5 films
Horror
2 films
USA
35 films
UK
6 films
France
4 films
Australia
2 films
China
2 films
Canada
2 films
Germany
1 film
Bahamas
1 film
Mexico
1 film
Brazil
1 film
English
37 films
French
7 films
German
3 films
Spanish
2 films
Italian
2 films
Vietnamese
1 film
Chinese
1 film
Icelandic
1 film
Norwegian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Director

Crew

Roger’s most liked review

Blade Runner 2049

★★★½

A lovingly flawed replication, with twice as much of everything as necessary. I wish the entire narrative, exposition, and all of the terrible cast flashbacks, including Harrison Ford, had been entirely gutted with a scalpel to leave only Joe's existential Koyaanisqatsi-like journey across the dystopic California wasteland. These are the…

More reviews

Roger’s most liked list

Roger Avary's Favorite Films of 2017

I'm film director & writer Roger Avary, a voting Academy member, and of the films of 2017 that I've seen these were my favorites, thus far, in order of preference.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Call Me by Your Name
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Geostorm
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Dunkirk
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Jeremiah Tower: The Last Magnificent
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2018

  • A Quiet Place
  • Molly's Game
  • All the Money in the World
  • Southpaw
  • Rush
  • Geostorm
  • Independence Day: Resurgence
  • Brad's Status
  • Justice League
  • The Best Years of Our Lives
  • Blade Runner 2049
  • Last Flag Flying
  • The Beguiled
  • Downsizing
  • The Disaster Artist
  • The Company You Keep
  • Home Again
  • The Drop
  • Now You See Me
  • The Room
  • Call Me by Your Name
  • The Post
  • Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Phantom Thread
  • Thunderball
  • Dr. No
  • The Great Wall
  • It Comes at Night
  • Begin Again
  • The Discovery
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Jeremiah Tower: The Last Magnificent
  • This Is the End
  • Dunkirk
  • Edge of Tomorrow
  • American Assassin

Highly rated films Roger missed

  • Avengers: Infinity War
  • Eighth Grade
  • Hereditary
  • Love, Simon
  • Isle of Dogs
  • Black Panther
  • The Director and The Jedi
  • Annihilation

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more