Ave has logged 231 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rampage

Rampage

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
20
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry