RSS feed for Brent
  • Brexit: The Uncivil War

    Brexit: The Uncivil War

    ★★★½

    I'm just glad they made this before Adam McKay could get his hands on it.

  • FYRE: The Greatest Party That Never Happened

    FYRE: The Greatest Party That Never Happened

    ★★½

    The coldly investigative approach feels like a mismatch for a story this insane.

  • Fyre Fraud

    Fyre Fraud

    ★★★

    Lame cultural critiques aside, this feels appropriately angry in a way the Netflix doc does not.

  • Glass

    Glass

    ★★★

    I understand why people don't like this but I don't understand why I do.

  • The Old Man & the Gun

    The Old Man & the Gun

    ★★★½

    Now to convince my parents to see this instead of Green Book.

  • Speed Kills

    Speed Kills

    ½

    Johnny T gave us two Gottis in one year? Maybe 2018 wasn't that bad after all.

  • Super Troopers 2

    Super Troopers 2

    ★★★

    Better than Anchorman 2 and Dumb and Dumber To and really, that's all it needed to be.

  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    ★★★★

    I hope Barry Jenkins keeps making movies for as long as I live.

    More thoughts here

  • Hearts Beat Loud

    Hearts Beat Loud

    ★★★½

    Me: aw cool, a bunch of music and gear that I recognize!

    Gear snob me: uh, technically Ableton Push is a MIDI controller, not a sampler, soooo

  • Green Book

    Green Book

    ★★½

    "A day may come when the courage of men fails, when we forsake our friends, and break all bonds of fellowship, but eyyyyy"

  • Nancy

    Nancy

    ★★★

    "Paul: what a ridiculous name for a cat. That's a person's name!"

  • Vice

    Vice

    ★★

    I'm surprised McKay didn't freeze frame to teach us how to properly make macaroni and cheese

    More thoughts here