2007

Brent Leuthold Brent Leuthold’s year in review

Brent’s highest rated films

  • The Matrix

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Best in Show

    ★★★★★

  • Minority Report

    ★★★★★

  • United 93

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The 40 Year Old Virgin

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Office Space

    ★★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • Caché

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 577 Films watched
  • 48.1 Average per month
  • 11.1 Average per week

Milestones

First Film

Boogie Nights

Jan 1

Last Film

Following

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
268 films
Comedy
247 films
Thriller
166 films
Action
129 films
Crime
112 films
Adventure
105 films
Romance
103 films
Sci Fi
71 films
Fantasy
68 films
Family
59 films
USA
554 films
Germany
57 films
UK
54 films
Canada
28 films
France
18 films
Australia
11 films
Italy
10 films
Japan
9 films
New Zealand
6 films
Hong Kong
5 films
English
563 films
French
65 films
Spanish
54 films
German
35 films
Italian
30 films
Russian
25 films
Japanese
20 films
Chinese
14 films
Arabic
12 films
Cantonese
12 films

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Batman & Robin
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Phat Girlz
Average weighted rating:

2.2

Films watched in 2007

  • Following
  • Saw II
  • Saw III
  • John Tucker Must Die
  • Accepted
  • The Matrix
  • Zodiac
  • Transformers
  • Blades of Glory
  • Employee of the Month
  • Bowling for Columbine
  • 25th Hour
  • GoldenEye
  • Waking Life
  • GoodFellas
  • Fargo
  • The Thin Red Line
  • Best in Show
  • Minority Report
  • United 93
  • Mulholland Drive
  • Spider-Man 3
  • Ed Wood
  • The Quiet
  • Superbad
  • Fracture
  • Braveheart
  • Malibu's Most Wanted
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • Deuce Bigalow: Male Gigolo
  • I Know What You Did Last Summer
  • The Waterboy
  • Hoop Dreams
  • House on Haunted Hill
  • Stay
  • Gattaca
  • School of Rock
  • Mr. & Mrs. Smith
  • War of the Worlds
  • Wedding Crashers
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • The Day After Tomorrow
  • The Notebook
  • The Incredibles
  • 8 Mile
  • Mr. Brooks
  • Gladiator
  • Sunshine
  • The Bourne Ultimatum
  • The Covenant
  • The Number 23
  • Donnie Darko
  • Pan's Labyrinth
  • Beerfest
  • Forrest Gump
  • Jarhead
  • Sin City
  • Bruce Almighty
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Love Actually
  • There's Something About Mary
  • Meet the Fockers
  • Kill Bill: Vol. 1
  • A Cinderella Story
  • Mean Girls
  • Hitch
  • Save the Last Dance
  • Austin Powers in Goldmember
  • Finding Nemo
  • About a Boy
  • Scary Movie
  • 10 Things I Hate About You
  • The Ring
  • Ocean's Eleven
  • 50 First Dates
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Shrek 2
  • Spider-Man
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • King Kong
  • The Longest Yard
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • American Pie
  • Titanic
  • Insomnia
  • Apollo 13
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Hollow Man
  • The Devil's Rejects
  • Boiler Room
  • Sling Blade
  • Downfall
  • Bubble Boy
  • Speed 2: Cruise Control
  • House of 1000 Corpses
  • Meet Joe Black
  • Grandma's Boy
  • Down to Earth
  • Snow Dogs
  • Open Water
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Just Married
  • For Richer or Poorer
  • Total Recall
  • Drumline
  • You Got Served
  • Stick It
  • RV
  • The Princess Diaries
  • The Abyss
  • Holes
  • I Am Sam
  • Kung Pow: Enter the Fist
  • Joe Dirt
  • October Sky
  • The Wicker Man
  • Win a Date with Tad Hamilton!
  • The Chumscrubber
  • The Polar Express
  • Slither
  • Planet of the Apes
  • The Machinist
  • Disturbia
  • 1408
  • The Devil Wears Prada
  • Waiting for Guffman
  • American Splendor
  • The Assassination of Richard Nixon
  • Kicking & Screaming
  • Hellboy
  • The Boondock Saints
  • Ratatouille
  • Ocean's Thirteen
  • Cars
  • Ocean's Twelve
  • Dogma
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • Waiting...
  • Live Free or Die Hard
  • Evan Almighty
  • Coyote Ugly
  • Armageddon
  • The League of Extraordinary Gentlemen
  • The Green Mile
  • It
  • Elf
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Knocked Up
  • The 40 Year Old Virgin
  • Swordfish
  • The Iron Giant
  • The Shawshank Redemption
  • She's All That
  • Paycheck
  • I, Robot
  • The Aristocrats
  • Men in Black II
  • The Player
  • Changing Lanes
  • Frailty
  • Hard Eight
  • Identity
  • Rounders
  • Stuart Little
  • Freaky Friday
  • Robin Hood: Men in Tights
  • Batman & Robin
  • That Thing You Do!
  • Radio
  • Patch Adams
  • The Life of David Gale
  • The Replacements
  • Honey I Blew Up the Kid
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • November
  • The Devil's Backbone
  • The Emperor's New Groove
  • Life Is Beautiful
  • Bottle Rocket
  • An Inconvenient Truth
  • Undefeatable
  • Phat Girlz
  • Home Alone 3
  • Hocus Pocus
  • Babe
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • A Night at the Roxbury
  • Tombstone
  • Quiz Show
  • Leaving Las Vegas
  • What Women Want
  • Road Trip
  • Cellular
  • Pleasantville
  • Spy Kids
  • Orange County
  • The One
  • The Rules of Attraction
  • Jurassic Park
  • X-Men
  • From Dusk Till Dawn
  • The World Is Not Enough
  • Poolhall Junkies

See all 577

Highly rated films Brent missed

  • Playing
  • Sigur Rós: Heima
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Persepolis
  • At Sea
  • Estômago: A Gastronomic Story
  • Secret Sunshine
  • My Winnipeg

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more