2008

Brent Leuthold Brent Leuthold’s year in review

Brent’s highest rated films

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★★½

  • Iron Man

    ★★★★½

  • Forgetting Sarah Marshall

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • Away from Her

    ★★★★½

  • Once

    ★★★★½

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★★½

  • Juno

    ★★★★½

  • Man on Wire

    ★★★★

  • Vicky Cristina Barcelona

    ★★★★

  • Snow Angels

    ★★★★

  • The Diving Bell and the Butterfly

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 57 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Eastern Promises

Jan 1

Last Film

The Incredible Hulk

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
34 films
Comedy
17 films
Thriller
15 films
Crime
15 films
Action
14 films
Romance
11 films
Adventure
8 films
Mystery
6 films
Horror
4 films
Music
4 films
USA
54 films
UK
12 films
France
4 films
Canada
4 films
Germany
3 films
Spain
2 films
Ireland
1 film
Lithuania
1 film
China
1 film
English
56 films
Spanish
7 films
Chinese
5 films
Russian
5 films
French
5 films
Urdu
4 films
Arabic
3 films
Portuguese
3 films
Turkish
2 films
Japanese
2 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Prom Night
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Recount
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2008

  • The Incredible Hulk
  • Frozen River
  • Transsiberian
  • Man on Wire
  • Burn After Reading
  • Tropic Thunder
  • Vicky Cristina Barcelona
  • Pineapple Express
  • Step Brothers
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Hancock
  • The Dark Knight
  • WALL·E
  • Recount
  • Kung Fu Panda
  • Iron Man
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Perfect Stranger
  • Snow Angels
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Prom Night
  • In Bruges
  • Be Kind Rewind
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • The Kite Runner
  • Gone Baby Gone
  • Good Luck Chuck
  • Mr. Woodcock
  • The Kingdom
  • The Heartbreak Kid
  • Phone Booth
  • Shoot 'Em Up
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • The Nanny Diaries
  • Breach
  • Smokin' Aces
  • Alpha Dog
  • Bug
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Away from Her
  • Michael Clayton
  • The Savages
  • I'm Not There.
  • There Will Be Blood
  • Atonement
  • Across the Universe
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Once
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • I Am Legend
  • Juno
  • 3:10 to Yuma
  • No Country for Old Men
  • Eastern Promises

Highly rated films Brent missed

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Still Walking
  • The Beaches of Agnès
  • 102 Minutes That Changed America
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Waltz with Bashir
  • Hunger
  • It's Not Me, I Swear!

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more