2009

Brent Leuthold Brent Leuthold’s year in review

Brent’s highest rated films

  • Let the Right One In

    ★★★★★

  • Coraline

    ★★★★½

  • The Hurt Locker

    ★★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★★½

  • Frost/Nixon

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • Adventureland

    ★★★★

  • Away We Go

    ★★★★

  • Sugar

    ★★★★

  • Watchmen

    ★★★★

  • Milk

    ★★★★

  • The Fall

    ★★★★

  • Funny People

    ★★★½

  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

    ★★★½

  • Star Trek

    ★★★½

  • The Hangover

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Quantum of Solace

Jan 1

Last Film

(500) Days of Summer

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
16 films
Comedy
10 films
Romance
6 films
Adventure
6 films
Action
6 films
Thriller
5 films
Fantasy
4 films
Sci Fi
3 films
Mystery
3 films
Crime
2 films
USA
24 films
UK
5 films
Germany
2 films
India
2 films
France
1 film
Sweden
1 film
Australia
1 film
Canada
1 film
English
26 films
French
4 films
Spanish
3 films
Swedish
2 films
German
1 film
Ukrainian
1 film
Russian
1 film
Italian
1 film
Hindi
1 film
Turkish
1 film

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Synecdoche, New York
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Twilight
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

(500) Days of Summer
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Sugar
Average weighted rating:

3.6

Films watched in 2009

  • (500) Days of Summer
  • Funny People
  • Adventureland
  • Coraline
  • Away We Go
  • The Hurt Locker
  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
  • Star Trek
  • Sugar
  • Watchmen
  • The Hangover
  • I Love You, Man
  • Knowing
  • The Wrestler
  • Synecdoche, New York
  • Frost/Nixon
  • Let the Right One In
  • Happy-Go-Lucky
  • Milk
  • The Fall
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Slumdog Millionaire
  • Transporter 3
  • Role Models
  • Zack and Miri Make a Porno
  • Twilight
  • Quantum of Solace

Highly rated films Brent missed

  • Mary and Max
  • The Secret in Their Eyes
  • About Elly
  • Castaway on the Moon
  • A Prophet
  • Mother
  • The Cove
  • City of Life and Death

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more