2010

Brent Leuthold Brent Leuthold’s year in review

Brent’s highest rated films

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★½

  • Moon

    ★★★★½

  • Where the Wild Things Are

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • The American

    ★★★★

  • Winter's Bone

    ★★★★

  • Green Zone

    ★★★★

  • Greenberg

    ★★★★

  • The White Ribbon

    ★★★★

  • The Informant!

    ★★★★

  • Up in the Air

    ★★★★

  • Date Night

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Avatar

Jan 1

Last Film

The Social Network

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
20 films
Comedy
12 films
Romance
8 films
Adventure
8 films
Action
6 films
Thriller
6 films
Sci Fi
6 films
Family
5 films
Fantasy
5 films
Mystery
4 films
USA
31 films
UK
9 films
France
4 films
Germany
3 films
Canada
2 films
Austria
1 film
Spain
1 film
Italy
1 film
English
33 films
Italian
4 films
German
3 films
French
3 films
Spanish
3 films
Yiddish
1 film
Zulu
1 film
Russian
1 film
Afrikaans
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Twilight Saga: Eclipse
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Visioneers
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2010

  • The Social Network
  • The American
  • Date Night
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Kids Are All Right
  • Winter's Bone
  • Me and Orson Welles
  • Inception
  • Get Him to the Greek
  • Green Zone
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Toy Story 3
  • Greenberg
  • The Ghost Writer
  • Iron Man 2
  • Alice in Wonderland
  • How to Train Your Dragon
  • Visioneers
  • Dear John
  • Shutter Island
  • The White Ribbon
  • Youth in Revolt
  • The Blind Side
  • Precious
  • The Informant!
  • Moon
  • Up
  • District 9
  • An Education
  • A Serious Man
  • Where the Wild Things Are
  • Inglourious Basterds
  • Up in the Air
  • Avatar

Highly rated films Brent missed

  • Incendies
  • Stranger Things
  • Senna
  • This Is England '86
  • Poetry
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Certified Copy
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more