2011

Brent Leuthold Brent Leuthold’s year in review

Brent’s highest rated films

  • Out of Sight

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • Blue Valentine

    ★★★★½

  • Inside Job

    ★★★★½

  • Lord of War

    ★★★★

  • Meek's Cutoff

    ★★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★

  • Cold Weather

    ★★★★

  • Rango

    ★★★★

  • Cedar Rapids

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★

  • The Adjustment Bureau

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

The Town

Jan 1

Last Film

Thor

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
27 films
Comedy
19 films
Adventure
17 films
Thriller
13 films
Fantasy
12 films
Family
9 films
Romance
8 films
Sci Fi
8 films
Action
8 films
Mystery
8 films
USA
52 films
UK
14 films
Germany
4 films
Spain
2 films
Canada
2 films
France
2 films
Australia
1 film
Romania
1 film
English
55 films
French
10 films
Spanish
6 films
German
5 films
Italian
4 films
Arabic
3 films
Russian
3 films
Urdu
1 film
Turkish
1 film
Norwegian
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Drive
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

30 Minutes or Less
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Cold Weather
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2011

  • Thor
  • The Ides of March
  • 50/50
  • Moneyball
  • Drive
  • Lord of War
  • Limitless
  • Meek's Cutoff
  • Out of Sight
  • 30 Minutes or Less
  • Captain America: The First Avenger
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Hanna
  • Submarine
  • Cold Weather
  • Rango
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Horrible Bosses
  • Cedar Rapids
  • Bridesmaids
  • Midnight in Paris
  • X-Men: First Class
  • The Tree of Life
  • Super 8
  • Win Win
  • The Adjustment Bureau
  • Source Code
  • Blue Valentine
  • Get Low
  • Somewhere
  • The King's Speech
  • The Fighter
  • True Grit
  • Black Swan
  • TRON: Legacy
  • 127 Hours
  • Animal Kingdom
  • Inside Job
  • Catfish
  • Buried
  • It's Kind of a Funny Story
  • Easy A
  • Never Let Me Go
  • Hereafter
  • Please Give
  • Four Lions
  • Jackass 3D
  • The Town

Highly rated films Brent missed

  • A Separation
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • This Is England '88
  • The Turin Horse
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • The Intouchables
  • Oslo, August 31st

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more