2014

Brent Leuthold Brent Leuthold’s year in review

Brent’s highest rated films

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Life Itself

    ★★★★½

  • Enemy

    ★★★★½

  • Mistaken for Strangers

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The One I Love

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Nebraska

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Hunger Games: Catching Fire

Jan 1

Last Film

Whiplash

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Drama
34 films
Thriller
18 films
Comedy
15 films
Action
13 films
Sci Fi
13 films
Adventure
10 films
Mystery
7 films
Crime
6 films
Romance
5 films
Fantasy
4 films
USA
55 films
UK
14 films
France
5 films
Germany
4 films
Canada
4 films
Denmark
2 films
Indonesia
2 films
Belgium
2 films
New Zealand
2 films
Australia
2 films
English
62 films
Spanish
4 films
Japanese
3 films
French
3 films
Danish
2 films
Italian
1 film
German
1 film
Indonesian
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Dumb and Dumber To
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Overnighters
Average weighted rating:

3.9

Films watched in 2014

  • Whiplash
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Top Five
  • The Overnighters
  • The Babadook
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Dear White People
  • Birdman
  • Dumb and Dumber To
  • Before I Go to Sleep
  • Interstellar
  • Nightcrawler
  • The Guest
  • The Skeleton Twins
  • Gone Girl
  • The Equalizer
  • Oculus
  • A Most Wanted Man
  • The One I Love
  • Coherence
  • The Raid 2
  • Boyhood
  • Obvious Child
  • Night Moves
  • Life Itself
  • Under the Skin
  • Edge of Tomorrow
  • The Double
  • X-Men: Days of Future Past
  • Godzilla
  • Neighbors
  • Chef
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Transcendence
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Enemy
  • The Grand Budapest Hotel
  • Mistaken for Strangers
  • The Lego Movie
  • Non-Stop
  • Nebraska
  • Fruitvale Station
  • All Is Lost
  • Inside Llewyn Davis
  • Her
  • Enough Said
  • Short Term 12
  • Dallas Buyers Club
  • 12 Years a Slave
  • Before Midnight
  • Mud
  • We're the Millers
  • Elysium
  • The Wolf of Wall Street
  • Blackfish
  • The World's End
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • V/H/S/2
  • American Hustle
  • The Hunger Games: Catching Fire

Highly rated films Brent missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • The Salt of the Earth
  • Song of the Sea
  • Roger Waters: The Wall
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Winter Sleep

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more