2015

Brent Leuthold Brent Leuthold’s year in review

Brent’s highest rated films

  • Room

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Selma

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Phoenix

    ★★★★½

  • Goodnight Mommy

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★½

  • Love & Mercy

    ★★★★½

  • While We're Young

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Amy

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • Creed

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 43 Films watched
  • 3.6 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

The Interview

Jan 4

Last Film

The Big Short

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Thriller
15 films
Adventure
12 films
Action
12 films
Comedy
10 films
Sci Fi
9 films
Crime
6 films
Mystery
5 films
Romance
4 films
Horror
4 films
USA
34 films
UK
7 films
Canada
2 films
France
1 film
Germany
1 film
Australia
1 film
Austria
1 film
Norway
1 film
English
41 films
German
6 films
French
5 films
Spanish
3 films
Italian
3 films
Swedish
2 films
Norwegian
1 film
Korean
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Entourage
Average weighted rating:

2.6

Films watched in 2015

  • The Big Short
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Phoenix
  • Room
  • Creed
  • Spectre
  • Goodnight Mommy
  • What We Do in the Shadows
  • Sicario
  • The Martian
  • The Walk
  • The End of the Tour
  • The Tribe
  • The Gift
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Amy
  • Trainwreck
  • Ant-Man
  • Minions
  • Terminator Genisys
  • Love & Mercy
  • Inside Out
  • Jurassic World
  • Insidious: Chapter 3
  • Spy
  • Entourage
  • Tomorrowland
  • Mad Max: Fury Road
  • Ex Machina
  • Avengers: Age of Ultron
  • While We're Young
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • It Follows
  • A Most Violent Year
  • Fifty Shades of Grey
  • Inherent Vice
  • Foxcatcher
  • Selma
  • American Sniper
  • Force Majeure
  • The Imitation Game
  • The Theory of Everything
  • The Interview

Highly rated films Brent missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Carol
  • Son of Saul
  • Bitter Lake

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more