2016

Brent Leuthold Brent Leuthold’s year in review

Brent’s highest rated films

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • Midnight Special

    ★★★★½

  • Weiner

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Krisha

    ★★★★½

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • The Rover

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • 13th

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 77 Films watched
  • 6.4 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Spotlight

Jan 5

Last Film

Black Mirror: White Christmas

Dec 24

Genres, Countries & Languages

Drama
37 films
Thriller
25 films
Adventure
20 films
Comedy
20 films
Action
15 films
Crime
14 films
Sci Fi
13 films
Romance
11 films
Fantasy
10 films
Horror
9 films
USA
65 films
UK
14 films
Canada
6 films
France
4 films
Ireland
4 films
Netherlands
2 films
Germany
2 films
New Zealand
2 films
Australia
2 films
Greece
1 film
English
76 films
French
5 films
German
4 films
Chinese
2 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Romanian
1 film
Japanese
1 film
Serbian
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 32

Watchlist

Stars

Director

Crew

Brent’s most liked review

The Hateful Eight

★★½

Original review here.

Quentin Tarantino's eighth film, appropriately titled The Hateful Eight, is the director's most self-indulgent project yet and he's not a man known particularly for his modesty to begin with. Presented to select theaters in 70mm projection complete with a roadshow program and a 12 minute Ennio Morricone-scored…

More reviews

Brent’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Yoga Hosers
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Justin Timberlake + The Tennessee Kids
Average weighted rating:

3.7

Films watched in 2016

  • Black Mirror: White Christmas
  • Manchester by the Sea
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Nocturnal Animals
  • Yoga Hosers
  • Moana
  • Morris from America
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • Moonlight
  • Mascots
  • Arrival
  • The Fits
  • Doctor Strange
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Ouija: Origin of Evil
  • 13th
  • The Accountant
  • The Girl on the Train
  • The Magnificent Seven
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Amanda Knox
  • Snowden
  • Sing Street
  • Sully
  • Everybody Wants Some!!
  • The Forest
  • Hell or High Water
  • Eye in the Sky
  • Don't Breathe
  • Green Room
  • Kubo and the Two Strings
  • Midnight Special
  • Sausage Party
  • Knight of Cups
  • Suicide Squad
  • Jason Bourne
  • Star Trek Beyond
  • The Bling Ring
  • Ghostbusters
  • De Palma
  • The Secret Life of Pets
  • Weiner
  • Slow West
  • The Captive
  • Finding Dory
  • Spring Breakers
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Love & Friendship
  • Dark Places
  • The Lobster
  • The Rover
  • X-Men: Apocalypse
  • High-Rise
  • The Nice Guys
  • Born to Be Blue
  • Hush
  • Captain America: Civil War
  • The Invitation
  • Keanu
  • Krisha
  • The Jungle Book
  • Only Yesterday
  • Southbound
  • Samurai Cop
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • 10 Cloverfield Lane
  • Zootopia
  • Gods of Egypt
  • The Witch
  • Deadpool
  • Hail, Caesar!
  • Anomalisa
  • Brooklyn
  • The Revenant
  • The Hateful Eight
  • Spotlight

Highly rated films Brent missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Your Name.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Cameraperson
  • How to Build a Time Machine

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more