2017

Brent Leuthold Brent Leuthold’s year in review

Brent’s highest rated films

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Brigsby Bear

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Logan Lucky

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • O.J.: Made in America

    ★★★★½

  • The Work

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Menashe

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 140 Films watched
  • 11.7 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Fences

Jan 2

Last Film

Call Me by Your Name

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
79 films
Thriller
44 films
Comedy
30 films
Horror
27 films
Documentary
22 films
Action
22 films
Sci Fi
19 films
Fantasy
17 films
Crime
16 films
Romance
15 films
USA
119 films
UK
15 films
France
12 films
Canada
10 films
Belgium
5 films
Germany
5 films
Australia
4 films
China
2 films
Denmark
2 films
South Korea
2 films
English
134 films
French
10 films
Spanish
9 films
German
7 films
Japanese
5 films
Korean
3 films
Italian
3 films
Portuguese
3 films
Chinese
1 film
Norwegian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 40 Added 42

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Brent’s most liked review

Justice League

★½

Literally feels like it was patched together by a focus group that was held up at gunpoint.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Chris Brown: Welcome to My Life
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2017

  • Call Me by Your Name
  • The Work
  • Bright
  • Better Watch Out
  • Woodshock
  • The Beguiled
  • Hidden Figures
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Ballad of Lefty Brown
  • Nocturama
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Disaster Artist
  • Chasing Trane
  • The Great Wall
  • Voyeur
  • Lady Bird
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Landline
  • Brigsby Bear
  • Justice League
  • Wind River
  • Mudbound
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Emoji Movie
  • The Lovers
  • 20th Century Women
  • The Exception
  • Brawl in Cell Block 99
  • 11/8/16
  • Marjorie Prime
  • Thor: Ragnarok
  • Lucky
  • 1922
  • The Babysitter
  • The Eyes of My Mother
  • Creep 2
  • Raw
  • Colossal
  • Spielberg
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Chris Brown: Welcome to My Life
  • Blade Runner 2049
  • Gaga: Five Foot Two
  • Battle of the Sexes
  • Gerald's Game
  • Left Behind
  • American Honey
  • The Sea of Trees
  • Into the Forest
  • Columbus
  • The Nightmare
  • mother!
  • A Dog's Purpose
  • It
  • The Belko Experiment
  • Little Evil
  • Good Time
  • Death Note
  • Magnus
  • I Called Him Morgan
  • Collateral Beauty
  • Logan Lucky
  • Dark Night
  • The Glass Castle
  • XX
  • Detroit
  • The Founder
  • Supersonic
  • The Incredible Jessica James
  • A Ghost Story
  • The Salesman
  • Dunkirk
  • Chasing Coral
  • The Big Sick
  • To the Bone
  • Tour de Pharmacy
  • Spider-Man: Homecoming
  • Okja
  • Nobody Speak: Trials of the Free Press
  • Baby Driver
  • John Wick: Chapter 2
  • Paterson
  • Shimmer Lake
  • Menashe
  • The Mummy
  • It Comes at Night
  • I Am Not Your Negro
  • Wonder Woman
  • Trespass Against Us
  • War Machine
  • David Lynch: The Art Life
  • Alien: Covenant
  • Get Me Roger Stone
  • The Bye Bye Man
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Rings
  • Guardians of the Galaxy
  • Their Finest
  • Mississippi Grind
  • The Monster
  • The Circle
  • Creep
  • Free Fire
  • The Adderall Diaries
  • Remember
  • Personal Shopper
  • Equals
  • Clouds of Sils Maria
  • Win It All
  • The Discovery
  • The Blackcoat's Daughter
  • Life
  • Girlfriend's Day
  • Mojave
  • Tusk
  • Swiss Army Man
  • Beauty and the Beast
  • Fateful Findings
  • Kong: Skull Island
  • The Girl with All the Gifts
  • Logan
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Get Out
  • Jackie
  • Hacksaw Ridge
  • The Lego Batman Movie
  • Loving
  • Don't Think Twice
  • Tower
  • Split
  • The Handmaiden
  • O.J.: Made in America
  • Beware the Slenderman
  • Silence
  • Audrie & Daisy
  • Elle
  • The Neon Demon
  • La La Land
  • The Witness
  • Fences

Highly rated films Brent missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Sleep Has Her House
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • One Cut of the Dead

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more