2018

Brent Leuthold Brent Leuthold’s year to date

Brent’s highest rated films

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Support the Girls

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★½

  • Leave No Trace

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★★½

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Private Life

    ★★★★

  • Shirkers

    ★★★★

  • Searching

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 165 Films watched
  • 13.8 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

The Florida Project

Jan 1

Last Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Dec 16

Genres, Countries & Languages

Drama
75 films
Thriller
53 films
Comedy
46 films
Sci Fi
27 films
Action
27 films
Adventure
26 films
Horror
25 films
Mystery
24 films
Documentary
20 films
Crime
19 films
USA
143 films
UK
33 films
France
9 films
Canada
7 films
China
5 films
Japan
4 films
Germany
4 films
Denmark
3 films
Australia
3 films
Norway
3 films
English
161 films
Spanish
11 films
French
8 films
Japanese
4 films
German
4 films
Russian
3 films
Swedish
3 films
Chinese
2 films
Korean
2 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 35 Added 33

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Brent’s most liked review

Mute

★★

Not good but still my 2nd favorite 4-letter Duncan Jones movie that begins with "M"

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

China Salesman
Average weighted rating:

2.0

Films watched in 2018

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Roma
  • Burning
  • Wildlife
  • Shoplifters
  • Love, Gilda
  • Support the Girls
  • Creed II
  • China Salesman
  • The Kindergarten Teacher
  • Unfriended: Dark Web
  • Ralph Breaks the Internet
  • 22 July
  • Private Life
  • Cam
  • RBG
  • Widows
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Outlaw King
  • The Grinch
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Other Side of the Wind
  • A Star Is Born
  • Bohemian Rhapsody
  • Mid90s
  • Slender Man
  • The Sisters Brothers
  • Shirkers
  • 211
  • The Land of Steady Habits
  • Halloween
  • Apostle
  • Ant-Man and the Wasp
  • First Man
  • A Prayer Before Dawn
  • Never Goin' Back
  • Leave No Trace
  • Venom
  • Gemini
  • Three Identical Strangers
  • Night School
  • Hold the Dark
  • The Children Act
  • Quincy
  • Slice
  • A Simple Favor
  • Mandy
  • The Predator
  • Pick of the Litter
  • Future World
  • The Nun
  • Deadpool 2
  • Searching
  • The Most Unknown
  • The Conjuring 2
  • Marrowbone
  • The House
  • The Happytime Murders
  • Crime + Punishment
  • Peter Rabbit
  • First Reformed
  • Minding the Gap
  • BlacKkKlansman
  • Eighth Grade
  • Terminal
  • The Rider
  • Oh Lucy!
  • Tully
  • Dark Crimes
  • The Equalizer 2
  • Blockers
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Ready Player One
  • Hot Summer Nights
  • Ghost Stories
  • The Road Movie
  • Robin Williams: Come Inside My Mind
  • Sorry to Bother You
  • The Legacy of a Whitetail Deer Hunter
  • Red Sparrow
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Gotti
  • Baywatch
  • Tau
  • Woman Walks Ahead
  • Incredibles 2
  • The Endless
  • The Humanity Bureau
  • The Director and The Jedi
  • The Strangers: Prey at Night
  • The Good Dinosaur
  • Monsters University
  • Cars 3
  • American Made
  • Hereditary
  • The Book of Henry
  • Thoroughbreds
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Unsane
  • The Tale
  • Fahrenheit 451
  • The Final Year
  • Last Flag Flying
  • Solo: A Star Wars Story
  • Insidious: The Last Key
  • Game Night
  • Geostorm
  • Cargo
  • Faces Places
  • The Snowman
  • Lean on Pete
  • Isle of Dogs
  • Backstabbing for Beginners
  • The Vanishing of Sidney Hall
  • The Last Movie Star
  • Avengers: Infinity War
  • Paddington 2
  • Paddington
  • 6 Balloons
  • King in the Wilderness
  • Fantastic Mr. Fox
  • You Were Never Really Here
  • A Quiet Place
  • Coco
  • Game Over, Man!
  • Paradox
  • The Death of Stalin
  • Mom and Dad
  • Murder on the Orient Express
  • Annihilation
  • Ghost in the Shell
  • Barely Lethal
  • Son of a Gun
  • Laggies
  • A Wrinkle in Time
  • Cut Bank
  • Revenge of the Green Dragons
  • Life After Beth
  • Ginger & Rosa
  • A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III
  • Mute
  • The Polka King
  • The Cloverfield Paradox
  • The Ritual
  • Black Panther
  • The Open House
  • A Futile and Stupid Gesture
  • The Square
  • Phantom Thread
  • Ingrid Goes West
  • I, Tonya
  • Wonderstruck
  • The Post
  • Song to Song
  • The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee
  • David Bowie: The Last Five Years
  • The Shape of Water
  • Black Mirror: Black Museum
  • Black Mirror: Metalhead
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Black Mirror: Crocodile
  • Black Mirror: Arkangel
  • Black Mirror: USS Callister
  • Kingsman: The Golden Circle
  • The Florida Project

Highly rated films Brent missed

  • Hannah Gadsby: Nanette
  • The Favourite
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • They Shall Not Grow Old
  • If Beale Street Could Talk
  • Blindspotting
  • Free Solo
  • Cold War

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more