RSS feed for Aster
  • Parasite

    Parasite

    ★★★★

    How come my mom never made me a trauma cake?

  • Abominable

    Abominable

    ★★★

    Honestly give me more movies about music being magical. I'll forgive the multiple Coldplay musical drops

  • Judy

    Judy

    ★★★½

    it's impossible to separate my thoughts on this movie from my own depression and addiction.

    That being said Renee Zellweger is fucking golden and sad and too much for me to handle.

  • The Killing

    The Killing

    ★★½

    They shoot horses don't they

  • Hail, Caesar!

    Hail, Caesar!

    Channing Tatum's dancing scene is the best scene in all of movies

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★★½

    Goddamn I wasnt expecting to like this.

    Marilyn Monroe is perfect. She's a depressed alcoholic bimbo. She's my bisexual disaster queen.

    Tony Curtis does a very good Austin powers impression.

    Jack Lemmon is a cutie as always and also he's definitely trans. Very beautiful to see.

  • The Shining

    The Shining

    Shelley Duvall is so good she kept making me cry

  • An American Werewolf in London

    An American Werewolf in London

    ★★★

    Finally! A circumcised werewolf.

  • Bad Lieutenant

    Bad Lieutenant

    ★★★½

    This lieutenant? He's bad

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★½

    Wonderfully stupid

  • High Life

    High Life

    ★★★★

    Robert Pattinson looked so hot in those overalls

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ★★★½

    Horny and weird but should've been waaay hornier and weirder.

    But these sex mystery thriller romps are very fun. I'll always dig them