Sort by

Mitchell has logged 249 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bocchi the Rock!

Bocchi the Rock!

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Josh Gondelman: People Pleaser

Josh Gondelman: People Pleaser

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Sheng Wang: Sweet and Juicy

Sheng Wang: Sweet and Juicy

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Murina

Murina

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Athena

Athena

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Movie Orgy

The Movie Orgy

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Navalny

Navalny

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bill Burr: Live at Red Rocks

Bill Burr: Live at Red Rocks

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
White Noise

White Noise

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry