Benji has logged 164 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry