g has logged 147 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Low Tide

Low Tide

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tusk

Tusk

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Life

Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
May I Please Enter

May I Please Enter

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
Read the review Edit this entry