Sort by

Andyroo has logged 52 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Tree Lane

Christmas Tree Lane

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry