Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Pursuit of D.B. Cooper

The Pursuit of D.B. Cooper

1981
×
★★½
Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★★
Edit this entry  
10
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Midnight Story

The Midnight Story

1957
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gambling House

Gambling House

1950
×
★★★½
Edit this entry  
05
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★★
Edit this entry  
14
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Hunted

The Hunted

1948
×
★★★
Edit this entry  
14
So Evil My Love

So Evil My Love

1948
×
★★★★
Edit this entry  
13
Road House

Road House

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Ruthless

Ruthless

1948
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scream and Scream Again

Scream and Scream Again

1970
×
★★★½
Edit this entry  
07
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Edit this entry  
04
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Love Before Breakfast

Love Before Breakfast

1936
×
★★★
Edit this entry  
27
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Because of You

Because of You

1952
×
★½
Edit this entry  
24
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Broken Arrow

Broken Arrow

1950
×
★★★
Edit this entry  
22
Big Jake

Big Jake

1971
×
★★½
Edit this entry  
22
Between Two Worlds

Between Two Worlds

1944
×
★★★
Edit this entry  
21
The Outsider

The Outsider

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Bang the Drum Slowly

Bang the Drum Slowly

1973
×
★★
Edit this entry  
09
Ann Vickers

Ann Vickers

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
True Confession

True Confession

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Zander the Great

Zander the Great

1925
×
★★★
Edit this entry  
03
Fear Is the Key

Fear Is the Key

1972
×
★★★
Edit this entry  
03
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Chicago Confidential

Chicago Confidential

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cop

The Cop

1970
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
½
Edit this entry  
25
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★
Edit this entry  
25
The Secret of Roan Inish

The Secret of Roan Inish

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Curse of the Fly

Curse of the Fly

1965
×
★★
Edit this entry  
20
The Fearmakers

The Fearmakers

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Curse of the Crying Woman

The Curse of the Crying Woman

1961
×
★★★
Edit this entry  
18
The Brainiac

The Brainiac

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Raging Tide

The Raging Tide

1951
×
★★★
Edit this entry