RSS feed for Andy

Andy has logged 423 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
25
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doulos: The Finger Man

Doulos: The Finger Man

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Obit

Obit

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hell on Frisco Bay

Hell on Frisco Bay

1955
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cash on Demand

Cash on Demand

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bananas

Bananas

1971
×
★★★
Edit this entry  
07
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
04
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Edit this entry  
03
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Killer That Stalked New York

The Killer That Stalked New York

1950
×
★★★
Edit this entry  
25
The Dark Past

The Dark Past

1948
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rogue Cop

Rogue Cop

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Long Haul

The Long Haul

1957
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Underworld Story

The Underworld Story

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Scandal Sheet

Scandal Sheet

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Dark City

Dark City

1950
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tight Spot

Tight Spot

1955
×
★★★½
Edit this entry  
14
Manhandled

Manhandled

1949
×
★★★
Edit this entry  
13
Dog City: The Movie

Dog City: The Movie

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Roadblock

Roadblock

1951
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cry Vengeance

Cry Vengeance

1954
×
★★★½
Edit this entry  
11
Life Off Grid

Life Off Grid

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
They Were Expendable

They Were Expendable

1945
×
★★★★
Edit this entry