Highest rated films

  • Duel

    ★★★★

  • The Homecoming: A Christmas Story

    ★★★★

  • Duck, You Sucker

    ★★★½

  • Escape from the Planet of the Apes

    ★★★½

  • The Boy Friend

    ★★★½

  • Brian's Song

    ★★★½

  • Cold Turkey

    ★★★

  • Fools' Parade

    ★★★

  • Patton

    ★★★★

  • They Call Me Trinity

    ★★★★

  • Hombre

    ★★★★

  • I Walk the Line

    ★★★★

  • Around the World in Eighty Days

    ★★★½

  • Little Big Man

    ★★★½

  • Two Mules for Sister Sara

    ★★★½

  • Cat Ballou

    ★★★½

  • How to Murder Your Wife

    ★★★½

  • Houdini

    ★★★½

  • Rio Lobo

    ★★★

  • Frankenstein Must Be Destroyed

    ★★★

  • A Man Called Horse

    ★★★

  • The Blue Max

    ★★★

  • The Cheyenne Social Club

    ★★★

  • Adam at Six A.M.

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 38 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Adiós, Sabata

Jan 7

Last Film

The Homecoming: A Christmas Story

Dec 19

Genres, countries & languages

Drama
15 films
Comedy
14 films
Western
14 films
Action
9 films
Adventure
7 films
TV Movie
5 films
War
5 films
Thriller
4 films
Sci Fi
4 films
Romance
4 films
USA
30 films
Italy
4 films
UK
4 films
Mexico
2 films
Spain
2 films
English
35 films
Italian
3 films

Breakdown

1971 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Butch Cassidy and the Sundance Kid
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

The Gang That Couldn't Shoot Straight
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Butch Cassidy and the Sundance Kid
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Don't Just Stand There

Films Andy watched in 1971

  • The Homecoming: A Christmas Story
  • The Boy Friend
  • Brian's Song
  • Earth II
  • Frankenstein Must Be Destroyed
  • Duel
  • Fools' Parade
  • The Born Losers
  • Cat Ballou
  • The Gang That Couldn't Shoot Straight
  • Don't Just Stand There
  • Cold Turkey
  • Kelly's Heroes
  • The Cheyenne Social Club
  • A Gunfight
  • The Lost Continent
  • Duck, You Sucker
  • The Million Dollar Duck
  • Joy in the Morning
  • Patton
  • They Call Me Trinity
  • Little Big Man
  • Paint Your Wagon
  • Houdini
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Escape from the Planet of the Apes
  • Hombre
  • The Bible: In the Beginning...
  • The Blue Max
  • Around the World in Eighty Days
  • How to Murder Your Wife
  • Two Mules for Sister Sara
  • Rio Lobo
  • A Man Called Horse
  • The Immortal
  • I Walk the Line
  • Adam at Six A.M.
  • Adiós, Sabata

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • The Devils
  • The Emigrants
  • Demons
  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets
  • Punishment Park
  • The Working Class Goes to Heaven
  • Love
  • One Day Before the Rainy Season

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more