Highest rated films

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★½

  • The Goodbye Girl

    ★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • Dirty Harry

    ★★★½

  • On the Beach

    ★★★½

  • Play Misty for Me

    ★★★

  • The Paradine Case

    ★★★

  • Operation Petticoat

    ★★★

  • Arabesque

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 12 Films watched
  • 1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Close Encounters of the Third Kind

Jan 22

Last Film

The Goodbye Girl

Dec 3

Genres, countries & languages

Thriller
7 films
Romance
6 films
Drama
6 films
Action
4 films
Comedy
4 films
Crime
3 films
Mystery
2 films
Sci Fi
2 films
Adventure
2 films
History
1 film
USA
12 films
Germany
1 film
Italy
1 film
UK
1 film
English
12 films

Breakdown

1977 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

All the President's Men
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The Cassandra Crossing
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Close Encounters of the Third Kind
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Disorderly Orderly
Average weighted rating:

3.3

Films Andy watched in 1977

  • The Goodbye Girl
  • The Deep
  • All the President's Men
  • Play Misty for Me
  • The Paradine Case
  • The Disorderly Orderly
  • Arabesque
  • On the Beach
  • The Cassandra Crossing
  • Dirty Harry
  • Operation Petticoat
  • Close Encounters of the Third Kind

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • The Ascent
  • A Special Day
  • Star Wars
  • Opening Night
  • 3 Women
  • One Sings, the Other Doesn't
  • Stroszek
  • An Average Little Man

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more