Highest rated films

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • The Verdict

    ★★★★½

  • Tootsie

    ★★★★

  • Gandhi

    ★★★★

  • The Executioner's Song

    ★★★★

  • 48 Hrs.

    ★★★½

  • The Man from Snowy River

    ★★★½

  • The Dark Crystal

    ★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Laura

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • The Awful Truth

    ★★★★★

  • The Bank Dick

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★½

  • From Russia with Love

    ★★★★½

  • A Night at the Opera

    ★★★★½

  • Guyana Tragedy: The Story of Jim Jones

    ★★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★★

  • Deliverance

    ★★★★

  • The Hustler

    ★★★★

  • Body Heat

    ★★★★

  • In Cold Blood

    ★★★★

  • Atlantic City

    ★★★★

  • Used Cars

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 79 Films watched
  • 6.6 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Absence of Malice

Jan 2

Most Watched

Absence of Malice

twice

Last Film

Tootsie

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
45 films
Romance
22 films
Thriller
21 films
Comedy
19 films
Crime
14 films
Sci Fi
12 films
Adventure
12 films
Horror
10 films
Action
7 films
Fantasy
7 films
USA
68 films
UK
7 films
Italy
4 films
France
4 films
Australia
3 films
Canada
2 films
India
1 film
Germany
1 film
English
77 films
French
2 films

Breakdown

1982 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Best Years of Our Lives
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Galaxina
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

E.T. the Extra-Terrestrial
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Middle Age Crazy
Average weighted rating:

2.8

Films Andy watched in 1982

  • Tootsie
  • Conan the Barbarian
  • The Verdict
  • The Dark Crystal
  • Gandhi
  • Fury
  • The Executioner's Song
  • Looker
  • The Four Seasons
  • Resurrection
  • Going My Way
  • Used Cars
  • Don't Look Now
  • High Plains Drifter
  • The Bank Dick
  • In Cold Blood
  • The Fly
  • Night Gallery
  • The Man Who Saw Tomorrow
  • Somewhere in Time
  • From Russia with Love
  • Breathless
  • My Little Chickadee
  • Come Back, Little Sheba
  • Ghost Story
  • Galaxina
  • Ragtime
  • Body Heat
  • The Birds
  • Atlantic City
  • Bright Leaf
  • Beneath the Planet of the Apes
  • Middle Age Crazy
  • 48 Hrs.
  • Breakfast at Tiffany's
  • The Long Riders
  • Family Plot
  • The Hustler
  • Invaders from Mars
  • For Your Eyes Only
  • An Affair to Remember
  • Dead & Buried
  • Mad Max 2
  • Laura
  • None But the Lonely Heart
  • An Officer and a Gentleman
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Postman Always Rings Twice
  • Hammersmith Is Out
  • Barbarella
  • Patrick
  • A Night at the Opera
  • Intermezzo: A Love Story
  • The Best Years of Our Lives
  • Neighbors
  • The Miracle of the Bells
  • Dial M for Murder
  • The Awful Truth
  • Saturn 3
  • Birdman of Alcatraz
  • Avanti!
  • Clash of the Titans
  • Humanoids from the Deep
  • The Bride Wore Black
  • The Conversation
  • Deliverance
  • The Champ
  • The Lathe of Heaven
  • The French Lieutenant's Woman
  • Made for Each Other
  • The Hand
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • The Old Man and the Sea
  • Mommie Dearest
  • The Man from Snowy River
  • Hardly Working
  • Guyana Tragedy: The Story of Jim Jones
  • Absence of Malice
  • Absence of Malice

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • Moral
  • Fanny and Alexander
  • Himala
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • The King of Comedy
  • Batch '81
  • Yol
  • Star Trek II: The Wrath of Khan

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more