Highest rated films

  • Lethal Weapon

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★½

  • Predator

    ★★★½

  • Good Morning, Vietnam

    ★★★½

  • Fatal Attraction

    ★★★½

  • Light of Day

    ★★★½

  • Dirty Dancing

    ★★★

  • The Untouchables

    ★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • Mean Streets

    ★★★★½

  • The Man Who Would Be King

    ★★★★½

  • Hoosiers

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • The Last Waltz

    ★★★★

  • Peggy Sue Got Married

    ★★★★

  • Mona Lisa

    ★★★★

  • The Andromeda Strain

    ★★★★

  • The Spy Who Came in from the Cold

    ★★★★

  • Here Comes Mr. Jordan

    ★★★★

  • The Boy Who Could Fly

    ★★★★

  • The Mosquito Coast

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Children of a Lesser God

Feb 7

Most Watched

The Boy Who Could Fly

twice

Black Widow

twice

Last Film

Mean Streets

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
29 films
Comedy
18 films
Thriller
16 films
Crime
12 films
Romance
12 films
Adventure
10 films
Action
10 films
Mystery
9 films
Horror
6 films
Fantasy
5 films
USA
49 films
UK
6 films
Australia
1 film
Germany
1 film
Mexico
1 film
Peru
1 film
English
54 films
German
1 film

Breakdown

1987 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Dog Day Afternoon
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Friday the 13th: A New Beginning
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

The Breakfast Club
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Fat Guy Goes Nutzoid
Average weighted rating:

2.5

Films Andy watched in 1987

  • Mean Streets
  • The Boy Who Could Fly
  • Flowers in the Attic
  • The Last Waltz
  • The Andromeda Strain
  • The Spy Who Came in from the Cold
  • Black Widow
  • Peggy Sue Got Married
  • Crossroads
  • The Big Easy
  • Armed and Dangerous
  • Cross My Heart
  • Dragnet
  • The Man Who Would Be King
  • Predator
  • Legal Eagles
  • The Living Daylights
  • Light of Day
  • Full Metal Jacket
  • Black Widow
  • The Lost Boys
  • The Untouchables
  • Aguirre, the Wrath of God
  • The Day the Earth Stood Still
  • Here Comes Mr. Jordan
  • Good Morning, Vietnam
  • The Morning After
  • Highlander
  • Lethal Weapon
  • Fatal Attraction
  • Mona Lisa
  • House
  • Dirty Dancing
  • Crocodile Dundee
  • Nine 1/2 Weeks
  • Go West
  • F/X
  • The Mosquito Coast
  • The Breakfast Club
  • The Golden Child
  • Down and Out in Beverly Hills
  • Dog Day Afternoon
  • Fat Guy Goes Nutzoid
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Picnic
  • The Karate Kid Part II
  • Stand by Me
  • Heartburn
  • When a Stranger Calls
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Blind Date
  • The Boy Who Could Fly
  • Hoosiers
  • Children of a Lesser God

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • Nayakan
  • Wings of Desire
  • Anantaram
  • Prince: Sign o' the Times
  • Anne of Green Gables: The Sequel
  • Mr. Muhsin
  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle
  • Boyfriends and Girlfriends

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more