Highest rated films

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Batman

    ★★★★

  • Field of Dreams

    ★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★½

  • The Abyss

    ★★★½

  • Lethal Weapon 2

    ★★★½

  • Licence to Kill

    ★★★

  • The Karen Carpenter Story

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • The Window

    ★★★★½

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★

  • Silent Running

    ★★★★

  • The King of Marvin Gardens

    ★★★★

  • The Prime of Miss Jean Brodie

    ★★★★

  • No Way to Treat a Lady

    ★★★★

  • Passion of Love

    ★★★★

  • Rope

    ★★★½

  • Dead Ringers

    ★★★½

  • The Accidental Tourist

    ★★★½

  • Frantic

    ★★★

  • Kung-Fu Master!

    ★★★

  • Mirage

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 31 Films watched
  • 2.6 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Karen Carpenter Story

Jan 1

Last Film

Back to the Future Part II

Dec 2

Genres, countries & languages

Drama
18 films
Thriller
12 films
Comedy
9 films
Crime
8 films
Adventure
5 films
Action
4 films
Romance
3 films
Sci Fi
3 films
Fantasy
3 films
Mystery
3 films
USA
25 films
France
3 films
UK
3 films
Canada
2 films
Italy
2 films
English
29 films
French
1 film
Italian
1 film

Breakdown

1989 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Domino
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Domino
Average weighted rating:

2.6

Films Andy watched in 1989

  • Back to the Future Part II
  • Funny Farm
  • The Grapes of Wrath
  • Mystic Pizza
  • The Abyss
  • The King of Marvin Gardens
  • The House on Carroll Street
  • Lethal Weapon 2
  • Do the Right Thing
  • Passion of Love
  • No Way to Treat a Lady
  • The Lair of the White Worm
  • Field of Dreams
  • Batman
  • Mirage
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Licence to Kill
  • Domino
  • Dead Ringers
  • Rope
  • A Medal for Benny
  • The Prime of Miss Jean Brodie
  • The Godfather
  • Frantic
  • Kung-Fu Master!
  • The Window
  • Silent Running
  • The Accused
  • In the Heat of the Night
  • The Accidental Tourist
  • The Karen Carpenter Story

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • Decalogue I
  • Decalogue V
  • Decalogue VI
  • Dead Poets Society
  • Decalogue X
  • A City of Sadness
  • Nostos: The Return
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more