Highest rated films

  • The Rocketeer

    ★★★★½

  • City Slickers

    ★★★

  • Das Boot

    ★★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • The Awful Truth

    ★★★★★

  • They Live by Night

    ★★★★★

  • Freaks

    ★★★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★★★

  • Jacob's Ladder

    ★★★★

  • Basket Case

    ★★★★

  • Red River

    ★★★★

  • Saboteur

    ★★★★

  • Mrs. Miniver

    ★★★★

  • Reversal of Fortune

    ★★★★

  • The Collector

    ★★★★

  • The Walking Dead

    ★★★★

  • The Subject Was Roses

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 33 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.6 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Tremors

Jan 2

Last Film

The Hunt for Red October

Oct 26

Genres, countries & languages

Drama
17 films
Horror
9 films
Comedy
8 films
Romance
7 films
Sci Fi
6 films
Adventure
6 films
Crime
6 films
Action
4 films
Thriller
3 films
Mystery
3 films
USA
29 films
UK
5 films
Germany
1 film
Japan
1 film
English
32 films
German
1 film
Sci Fi
Average 3.75
Romance
Average 3.71
Drama
Average 3.68
Adventure
Average 3.58
Crime
Average 3.42
Comedy
Average 3.38
Action
Average 3.38
Horror
Average 3.33
USA
Average 3.57
UK
Average 3.00
English
Average 3.45

Breakdown

1991 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

A Face in the Crowd
Average weighted rating:

4.2

Lowest average

Rocky V
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Edward Scissorhands
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Someone to Remember

Films Andy watched in 1991

  • The Hunt for Red October
  • Someone to Remember
  • Reversal of Fortune
  • Basket Case
  • Jacob's Ladder
  • Heathers
  • A Face in the Crowd
  • Robin Hood: Prince of Thieves
  • The Reptile
  • It!
  • Dr. Socrates
  • Charlie Chan in The Jade Mask
  • City Slickers
  • The Rocketeer
  • Saboteur
  • Red River
  • Rocky V
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Das Boot
  • Back to the Future Part III
  • Pretty Woman
  • The Hunger
  • The Subject Was Roses
  • A Death in Canaan
  • The Collector
  • Edward Scissorhands
  • The File on Thelma Jordon
  • They Live by Night
  • Freaks
  • The Walking Dead
  • The Awful Truth
  • Mrs. Miniver
  • Tremors

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • The Silence of the Lambs
  • Kit Kat
  • Raise the Red Lantern
  • Into the Woods
  • Jacquot
  • The Lovers on the Bridge
  • The Double Life of Véronique
  • Thalapathi

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more