Highest rated films

  • The Avengers

    ★★★★

  • Brave

    ★★★★

  • The Woman in Black

    ★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★

  • The Hunger Games

    ★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★

  • Blue Like Jazz

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Run Lola Run

    ★★★★½

  • Orpheus

    ★★★★½

  • The Mummy

    ★★★★½

  • Foreign Correspondent

    ★★★★½

  • Le Jour Se Lève

    ★★★★½

  • The Interrupters

    ★★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★★

  • The Adventures of Tintin

    ★★★★

  • Eastern Promises

    ★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • The Fall

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 54 Films watched
  • 4.5 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

The Adventures of Tintin

Jan 4

Most Watched

The Amazing Spider-Man

twice

Last Film

Rare Exports: A Christmas Tale

Dec 7

Genres, countries & languages

Drama
31 films
Thriller
16 films
Adventure
12 films
Comedy
11 films
Fantasy
11 films
Action
11 films
Sci Fi
8 films
Crime
8 films
Mystery
7 films
Romance
5 films
USA
39 films
UK
9 films
France
9 films
Sweden
5 films
Germany
3 films
Canada
3 films
Italy
2 films
Norway
2 films
Spain
1 film
Turkey
1 film
English
44 films
French
5 films
Korean
1 film
Russian
1 film
Swedish
1 film
German
1 film
Finnish
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Grace Card
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

The Avengers
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Last Lullaby
Average weighted rating:

3.1

Films Andy watched in 2012

  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Fat, Sick & Nearly Dead
  • Forks Over Knives
  • Panic in the Streets
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • The Woman in Black
  • The Dark Knight Rises
  • The Last Lullaby
  • The Moon Is Blue
  • The Amazing Spider-Man
  • Brave
  • The Amazing Spider-Man
  • Raising Arizona
  • La Femme Nikita
  • The Mummy
  • The Last Supper
  • Foreign Correspondent
  • The Innkeepers
  • Melancholia
  • The Grey
  • Hugo
  • The Avengers
  • Source Code
  • Last Year at Marienbad
  • 50/50
  • Run Lola Run
  • Eastern Promises
  • Blue Like Jazz
  • Secret Sunshine
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Hunger Games
  • Letter Never Sent
  • The Interrupters
  • Moneyball
  • The Man Who Fell to Earth
  • Le Jour Se Lève
  • 12 Angry Men
  • Orpheus
  • Drive
  • Contagion
  • The Help
  • The Tree of Life
  • The Fall
  • The Magician
  • The Debt
  • Midnight in Paris
  • Head
  • Hell and Back Again
  • Attack the Block
  • X-Men: First Class
  • The Descendants
  • The Artist
  • The Grace Card
  • The Adventures of Tintin

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • John Mulaney: New in Town
  • Django Unchained
  • The Hunt
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Casting Blossoms to the Sky
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Amour

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more