Highest rated films

  • Gravity

    ★★★★

  • Elysium

    ★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Rango

    ★★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★½

  • Mud

    ★★★★½

  • Gun Crazy

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★

  • Murder, My Sweet

    ★★★★

  • The Tale of Zatoichi

    ★★★★

  • Drácula

    ★★★★

  • Le Beau Serge

    ★★★★

  • All Night Long

    ★★★★

  • The Locket

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 26 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

The Locket

Jan 5

Last Film

Memories of Murder

Nov 1

Genres, countries & languages

Drama
16 films
Thriller
9 films
Sci Fi
7 films
Horror
7 films
Crime
7 films
Comedy
5 films
Action
4 films
Adventure
3 films
Mystery
3 films
Romance
3 films
USA
19 films
UK
5 films
France
3 films
Italy
2 films
Belgium
1 film
Japan
1 film
Iran
1 film
Canada
1 film
English
20 films
French
3 films
Japanese
1 film
Korean
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Andy’s most liked review

The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

★★★★

September, 2013

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Memories of Murder
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Drive, He Said
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Alien
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Shuttered Room
Average weighted rating:

2.8

Films Andy watched in 2013

  • Memories of Murder
  • Young Frankenstein
  • Whirlpool
  • Gravity
  • Murder, My Sweet
  • The Shuttered Room
  • It's a Disaster
  • Le Samouraï
  • Rango
  • Paul
  • The Blob
  • All Night Long
  • Gun Crazy
  • The Tale of Zatoichi
  • Certified Copy
  • Mud
  • Elysium
  • Alien
  • The Dead Zone
  • Le Beau Serge
  • Drácula
  • Frankenstein
  • Crime in the Streets
  • Dracula
  • Drive, He Said
  • The Locket

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • Barber's Tales
  • Bee and PuppyCat
  • Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier
  • Prisoners
  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Short Term 12

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more