Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Shirkers

    ★★★★½

  • Trouble Is My Business

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Three Colours: Red

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • A Hard Day's Night

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

By week

Jan Dec
  • 423 Films watched
  • 35.2 Average per month
  • 8.1 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Sea Wolf

Jan 1

Last Film

Local Hero

Dec 29

Diary Milestones

Letter from an Unknown Woman
50th Feb 4
Raw Deal
100th Mar 10
Night Moves
150th Apr 18
Westworld
200th Jun 1
Aliens
250th Jul 26
Smithereens
300th Sep 27
Nobody Lives Forever
350th Nov 1

Most Watched

The Blue Dahlia

3 times

This Gun for Hire

3 times

Local Hero

twice

Hold the Dark

twice

Duck Soup

twice

Inferno

twice

Flesh and Fantasy

twice

Destiny

twice

Genres, countries & languages

Drama
245 films
Crime
138 films
Thriller
134 films
Mystery
80 films
Comedy
69 films
Romance
57 films
Horror
33 films
Action
30 films
Adventure
29 films
Western
24 films
USA
313 films
UK
52 films
France
39 films
Italy
13 films
Germany
13 films
Japan
12 films
Spain
9 films
Mexico
5 films
Canada
5 films
Switzerland
5 films
English
355 films
French
21 films
Japanese
11 films
German
10 films
Spanish
9 films
Italian
3 films
Chinese
2 films
Russian
2 films
History
Average 4.38
Animation
Average 4.20
Music
Average 4.19
War
Average 4.14
Romance
Average 3.98
Comedy
Average 3.86
Drama
Average 3.82
Adventure
Average 3.79
Western
Average 3.79
Documentary
Average 3.73
Argentina
Average 4.62
Switzerland
Average 4.60
Japan
Average 4.33
Poland
Average 4.25
Spain
Average 4.17
Germany
Average 4.08
Italy
Average 4.04
Mexico
Average 4.00
France
Average 3.97
Canada
Average 3.80
Japanese
Average 4.32
Spanish
Average 4.28
French
Average 4.14
German
Average 4.05
English
Average 3.67

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 104

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Andy’s most liked review

Edge of Doom

Edge of Doom

★★½

Despite an excellent cast and a usually solid director, EDGE OF DOOM really suffers, mostly from a weak script. Disappointing.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Death Ship
Average weighted rating:

2.5

Most popular

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Most obscure

Doorway to Suspicion

Films Andy watched in 2018

  • Local Hero
  • Venom
  • Shirkers
  • Mikey and Nicky
  • The Kindergarten Teacher
  • A Christmas Story
  • Wonder
  • Eighth Grade
  • The Christmas Chronicles
  • Let the Corpses Tan
  • Western
  • Zama
  • You Were Never Really Here
  • Sorry to Bother You
  • Marriage of Convenience
  • 10 Rillington Place
  • Apur Sansar
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Aparajito
  • Fear
  • Hold the Dark
  • Three Colours: Red
  • Clue of the Twisted Candle
  • Support Your Local Sheriff!
  • PlayTime
  • Cutter's Way
  • Blue Collar
  • Three Colours: White
  • Cold Turkey
  • Going in Style
  • Network
  • Grand Illusion
  • Where Is the Friend's House?
  • Snow Trail
  • The Lady Gambles
  • Le Deuxième Souffle
  • The Counterfeit Plan
  • The Last Waltz
  • The Silver Cord
  • Cluny Brown
  • The Castle of Sand
  • Les enfants terribles
  • Pete Seeger: The Power of Song
  • The Chase
  • The House Across the Lake
  • The Hospital
  • Offbeat
  • The Man I Love
  • Little Red Monkey
  • Bang! You're Dead
  • Death of a Cyclist
  • A Lady Without Passport
  • Home at Seven
  • Man in the Attic
  • The Brothers Rico
  • Borderline
  • The Captive City
  • The Last Seduction
  • The Prowler
  • Blackout
  • Duck Soup
  • Plunder Road
  • Stray Dog
  • Border Incident
  • Cover Up
  • The Gangster
  • Circle of Danger
  • The Seventh Veil
  • A Strange Adventure
  • All Quiet on the Western Front
  • The People Against O'Hara
  • You Can't Escape
  • Magnet of Doom
  • Nobody Lives Forever
  • The Thing
  • Seance on a Wet Afternoon
  • Sonatine
  • Lydia
  • 24 Hours in the Life of a Clown
  • Deep Crimson
  • Safe in Hell
  • London After Midnight
  • The Hidden Fortress
  • Frankenstein
  • Man in the Dark
  • Inferno
  • Flesh and Fantasy
  • Destiny
  • High Tide
  • The Unsuspected
  • Zombie Flesh Eaters
  • Gaslight
  • The Killers
  • The Killers
  • The Sisters Brothers
  • Basket Case
  • The Threat
  • The Accused
  • Mandy
  • The Blue Dahlia
  • Southside 1-1000
  • The Underworld Story
  • Quiet Please, Murder
  • This Gun for Hire
  • Address Unknown
  • Shadow of a Doubt
  • The Blue Dahlia
  • Night Editor
  • Private Property
  • Walkabout
  • Les Dames du bois de Boulogne
  • Resilience
  • Cabin Boy
  • Duck Soup
  • No Questions Asked
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Convicted
  • Hereditary
  • Hold the Dark
  • A Quiet Place
  • The Color of Pomegranates
  • The Wind Will Carry Us
  • Isle of Dogs
  • Smithereens
  • Tampopo
  • Spirited Away
  • This Gun for Hire
  • One Way Street
  • Soylent Green
  • Touch of Evil
  • The Tall Target
  • Revolt in the Big House
  • The Maltese Falcon
  • The Party
  • Three Colours: Blue
  • Jigsaw
  • Satan Met a Lady
  • I Am Not Your Negro
  • The Maltese Falcon
  • Top Hat
  • In the Fade
  • Avengers: Infinity War
  • Absolution
  • All of Me
  • Drifters
  • Man of the West
  • The Man with the Golden Arm
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Mean Creek
  • Black Hand
  • The Vampire
  • The Hitcher
  • Before Sunrise
  • The Clock
  • Between Us
  • The Wild Bunch
  • Lost Horizon
  • The Bitter Stems
  • Open Secret
  • Strange Illusion
  • French Connection II
  • The Glass Key
  • The Man from Laramie
  • Viridiana
  • Howards End
  • Man with a Movie Camera
  • The Last Laugh
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • The Murderers Are Among Us
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Duel
  • Air Fright
  • Attack
  • Aliens
  • 'G' Men
  • Foreign Intrigue
  • Deep Valley
  • The Andromeda Strain
  • The American Friend
  • Purple Noon
  • Nanook of the North
  • My Favorite Year
  • The Magnificent Ambersons
  • Wake in Fright
  • Five Steps to Danger
  • The Pagan
  • Rear Window
  • Morocco
  • Comanche Station
  • Killer's Kiss
  • The Letter
  • John Wick
  • Backs to Nature
  • Ride Lonesome
  • Down Three Dark Streets
  • Beauty and the Bus
  • Super Fly
  • The Ace of Hearts
  • Inferno
  • Vengeance Is Mine
  • Breakheart Pass
  • The Macomber Affair
  • White Zombie
  • The Small Back Room

See all 423

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Capernaum
  • Blindspotting
  • The Wolf House
  • Mob Psycho 100: Reigen - The Miraculous Unknown Psychic

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more