Highest rated films

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Free Solo

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 335 Films watched
  • 27.9 Average per month
  • 6.4 Average per week

Milestones

First Film

The Rider

Jan 1

Most Watched

Double Indemnity

3 times

Apollo 11

3 times

Marty

twice

Out of the Past

twice

The Killers

twice

Last Film

The Maltese Falcon

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
207 films
Crime
132 films
Thriller
119 films
Mystery
56 films
Comedy
52 films
Romance
40 films
Horror
40 films
Action
35 films
Sci Fi
24 films
Adventure
21 films
USA
269 films
UK
40 films
France
20 films
Germany
17 films
Japan
8 films
Italy
7 films
Canada
5 films
Poland
4 films
Belgium
3 films
China
2 films
English
299 films
French
12 films
Japanese
6 films
German
6 films
Italian
3 films
Polish
3 films
Spanish
2 films
Korean
2 films
Hungarian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 41 Added 338

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Andy’s most liked review

Escape in the Fog

Escape in the Fog

★★★

I have to admit, it was pretty fun to see an old-school method for hacking the number from a rotary phone. ESCAPE IN THE FOG contains a good performance by Nina Foch, some nice fog, and an uncredited appearance by Shelley Winters as a taxi driver. Certainly not a strong entry in the new Noir Archives Vol. 1 set from Mill Creek, but enjoyable.

More reviews

Andy’s most liked list

12 Angry Men
Ace in the Hole
The Adventures of Robin Hood

Shown at the Library

These are movies I have introduced, shown, and led audiences in discussing at the Severna Park Library in Severna Park, Maryland (and occasionally at other libraries) where I work.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Monster a Go-Go
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Steel Cage

Films Andy watched in 2019

  • The Maltese Falcon
  • I Lost My Body
  • Strangers on a Train
  • Us
  • Brittany Runs a Marathon
  • Uncut Gems
  • It's a Wonderful Life
  • The Spoilers
  • Ruben Brandt, Collector
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Christmas Holiday
  • The Mustang
  • Crawl
  • Dolemite Is My Name
  • The Big Bluff
  • Parasite
  • Fast Color
  • The Kid Who Would Be King
  • Knives Out
  • Marriage Story
  • Don't Come Back from the Moon
  • The Penalty
  • The Irishman
  • The Red Lily
  • Cult of the Cobra
  • Marty
  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
  • Screaming Mimi
  • Triumph of the Will
  • Naked Alibi
  • The In-Laws
  • The Mark of the Whistler
  • Journey to the Center of the Earth
  • Marty
  • Johnny Stool Pigeon
  • The Wolfpack
  • The Passion of Joan of Arc
  • Don't Ever Open That Door
  • Shoot the Piano Player
  • The Whistler
  • Out of the Past
  • The Sellout
  • King Creole
  • Wide Boy
  • Out of the Past
  • Bait
  • The House on 92nd Street
  • The Killers
  • The Criminal
  • The Killers
  • They Shall Not Grow Old
  • I, Mobster
  • Double Indemnity
  • Split Second
  • The Big Heat
  • Crime Wave
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Window
  • The Thing
  • House on Haunted Hill
  • The Stuff
  • Double Indemnity
  • Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein
  • The Black Pirate
  • A Bucket of Blood
  • They Came to a City
  • Woman on the Run
  • The Burglar
  • Blackmail
  • Rio Bravo
  • Detour
  • House of Dracula
  • The Gate
  • House of Frankenstein
  • Double Indemnity
  • Phantom Lady
  • Angel Face
  • Tomorrow Is Another Day
  • Still Life
  • Apollo 11
  • Son of Dracula
  • Dracula's Daughter
  • Nora Prentiss
  • Night of the Living Dead
  • The Steel Cage
  • Night of the Living Dead
  • The Miami Story
  • Assignment: Paris
  • Cutter's Way
  • Do You Know This Voice?
  • Mr. Sardonicus
  • Homicidal
  • Johnny Allegro
  • 13 Ghosts
  • The Lineup
  • Touch of Evil
  • The Garment Jungle
  • Nightfall
  • The Killing
  • A Kiss Before Dying
  • Kiss Me Deadly
  • Private Hell 36
  • Pushover
  • Pickup on South Street
  • Sudden Fear
  • Appointment with Danger
  • Trapped
  • The Tingler
  • Scarecrow
  • 12 Angry Men
  • Them!
  • Kings of the Road
  • Paradise Now
  • Tarantula
  • Jack the Ripper
  • Crazy Rich Asians
  • The Long Night
  • Mother of George
  • High Life
  • Killer of Sheep
  • Hellzapoppin'
  • Purple Noon
  • Senso
  • Purple Noon
  • Mary Poppins Returns
  • New Jack City
  • Alfie
  • Boom Town
  • Wrong Move
  • Day of the Evil Gun
  • The Big Doll House
  • Fantastic Voyage
  • My Man Godfrey
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Local Hero
  • Ashes and Diamonds
  • A Colt Is My Passport
  • The Muppet Movie
  • Reign of Terror
  • WR: Mysteries of the Organism
  • Take Aim at the Police Van
  • Local Hero
  • Ice Station Zebra
  • Melvin and Howard
  • Jubal
  • Bob le Flambeur
  • Apollo 11
  • Port of Shadows
  • Affair in Trinidad
  • Gunman's Walk
  • The Tattooed Stranger
  • Destroyer
  • Rusty Knife
  • Will Success Spoil Rock Hunter?
  • Ransom!
  • A Face in the Crowd
  • I Am Waiting
  • Grey Gardens
  • Panic
  • A Stolen Life
  • Story of G.I. Joe
  • American Grindhouse
  • Life Itself
  • The Girl in Black Stockings
  • Mr. Denning Drives North
  • The Ghost and Mrs. Muir
  • Symptoms
  • The MacKintosh Man
  • Blood and Black Lace
  • North by Northwest
  • The Captain's Paradise
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • Pocket Money
  • Bad Times at the El Royale
  • The Old Man & the Gun
  • Life Begins at Eight-Thirty
  • The Young Philadelphians
  • Possession
  • The Smallest Show on Earth
  • The Man in the White Suit
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Monster a Go-Go
  • The Big Clock
  • Women's Prison
  • Godzilla: King of the Monsters
  • The Conversation
  • They Shall Not Grow Old
  • Godzilla
  • Thor: Ragnarok
  • Godzilla
  • Jenny Lamour
  • The Conversation
  • Wild
  • Cold Turkey
  • Big Trouble in Little China
  • Day of the Outlaw
  • Alien
  • The Left Handed Gun
  • Gremlins
  • Cutter's Way
  • Somebody Up There Likes Me
  • Apollo 11
  • What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine
  • Your Witness

See all 335

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia
  • Wasteland
  • Cleaners
  • Little Women

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more