Highest rated films

  • Barbie

    ★★★★

  • Oppenheimer

    ★★★★

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★½

  • Killers of the Flower Moon

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • L'Argent

    ★★★★★

  • Diary of a Country Priest

    ★★★★★

  • Floating Weeds

    ★★★★★

  • After Dark, My Sweet

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 178 Films logged
  • 14.8 Average per month
  • 3.4 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Where Eagles Dare

Jan 1

Last Film

Last Stand at Saber River

Dec 29

Diary Milestones

Prisoners of the Land
50th Apr 11
Paths to Paradise
100th Jul 8
The Hunted
150th Oct 14

Most Watched

Force of Evil

twice

The Lighthouse

twice

Hit the Road

twice

Genres, countries & languages

Drama
102 films
Thriller
53 films
Crime
50 films
Comedy
29 films
Mystery
28 films
Romance
25 films
Action
24 films
Horror
19 films
Sci Fi
12 films
Fantasy
11 films
USA
132 films
UK
26 films
France
11 films
Germany
7 films
Mexico
5 films
Japan
4 films
Iran
3 films
Canada
2 films
Poland
2 films
Argentina
2 films
English
144 films
Spanish
7 films
French
5 films
German
3 films
Japanese
3 films
Vietnamese
1 film
Swedish
1 film
Music
Average 4.30
Fantasy
Average 4.20
Documentary
Average 4.00
Family
Average 4.00
History
Average 3.88
Mystery
Average 3.72
Drama
Average 3.72
Romance
Average 3.68
Thriller
Average 3.63
Horror
Average 3.58
Japan
Average 4.62
France
Average 4.14
Germany
Average 3.83
UK
Average 3.81
Mexico
Average 3.60
USA
Average 3.55
French
Average 4.30
Spanish
Average 3.57
English
Average 3.56

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 24

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Andy’s most liked review

The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

★★★★½

A challenging yet powerful film that more people should see. (Don't let the title scare you away. It's significant.) It's a crime that Joanne Woodward didn't get an Oscar nomination for this. I encourage you to watch it, even if it makes you uncomfortable and you're initially not sure what…

More reviews

Andy’s most liked list

The Street
The Lodger: A Story of the London Fog
Accident

Roots of Film Noir: Precursors from the Silent Era to the 1940s by Kevin Grant

All the films discussed in Kevin Grant's 2022 book Roots of Film Noir: Precursors from the Silent Era to the 1940s.

More lists

Highs and lows

Highest average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.7

Lowest average

Curse of the Fly
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

The Drive to Sing

Films Andy watched in 2023

  • Last Stand at Saber River
  • Witness in the City
  • The Rapture
  • The Bourne Identity
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Barbie
  • Too Late Blues
  • Crimson Tide
  • Some Kind of Wonderful
  • The Nightmare Before Christmas
  • Cries and Whispers
  • The Age of Innocence
  • After Dark, My Sweet
  • Diary of a Country Priest
  • It's a Wonderful Life
  • The Pursuit of D.B. Cooper
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Green for Danger
  • Whistle and I'll Come to You
  • Killers of the Flower Moon
  • The Midnight Story
  • Gambling House
  • Killer Joe
  • Twin Peaks: The Return
  • Ikiru
  • The Shining
  • The Wild One
  • Act of Violence
  • The Hunted
  • So Evil My Love
  • Road House
  • Force of Evil
  • Ruthless
  • Scream and Scream Again
  • Evil Under the Sun
  • The Lighthouse
  • Death on the Nile
  • No Bears
  • Love Before Breakfast
  • Killing Them Softly
  • Because of You
  • Meshes of the Afternoon
  • Force of Evil
  • Broken Arrow
  • Big Jake
  • Between Two Worlds
  • The Outsider
  • Bang the Drum Slowly
  • Ann Vickers
  • True Confession
  • Ran
  • Zander the Great
  • Fear Is the Key
  • Room 237
  • Chicago Confidential
  • The Cop
  • Cocaine Bear
  • The Fly II
  • The Secret of Roan Inish
  • The Fly
  • Curse of the Fly
  • The Fearmakers
  • The Curse of the Crying Woman
  • The Brainiac
  • The Raging Tide
  • The Drive to Sing
  • Will Penny
  • Rear Window
  • Europa Europa
  • Mr. Jones
  • Oppenheimer
  • The Day After Trinity
  • Heart of Glass
  • You'd Be Surprised
  • Frankenstein Must Be Destroyed
  • Floating Weeds
  • Border Incident
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Paths to Paradise
  • Safety Last!
  • Horse Shy
  • Hands Across the Table
  • Boudu Saved from Drowning
  • Behind the Counter
  • Foolish Wives
  • Going in Style
  • The Witch's Mirror
  • Black Pit of Dr. M
  • Temptation
  • Return of the Fly
  • Dad's Choice
  • The French Connection
  • L'Argent
  • Man Afraid
  • Find the King
  • The Place Beyond the Winds
  • 10 Rillington Place
  • John Wick: Chapter 2
  • No Publicity
  • If My Country Should Call
  • A Mother's Atonement
  • A Fish Called Wanda
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Things Change
  • Number Seventeen
  • The Hunchback of Notre Dame
  • I Wouldn't Be in Your Shoes
  • Chain Lightning
  • The House of the Seven Gables
  • The Sting
  • Imitation of Life
  • Enter Arsène Lupin
  • The Fly
  • Monsieur Verdoux
  • Rich and Strange
  • Warning Shot
  • Street of Chance
  • Ryan's Daughter
  • Ring of Fear
  • The Blue Angel
  • This Could Be the Night
  • Fish Tank
  • TÁR
  • Drums Along the Mohawk
  • The Pawnbroker
  • The Haunted Castle
  • The Getaway
  • The Red Pony
  • Prisoners of the Land
  • Hit the Road
  • The Hitch-Hiker
  • Tron
  • To Kill a Man
  • Castle Keep
  • Never Take Sweets from a Stranger
  • All That Heaven Allows
  • Turner & Hooch
  • The Lighthouse
  • Jennifer
  • Kid Galahad
  • Undertow
  • The Bitter Tea of General Yen
  • The Poseidon Adventure
  • These Three
  • The Train Robbers
  • The Mighty Quinn
  • Tall in the Saddle
  • Double Indemnity
  • Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song
  • Stop Making Sense
  • Man in the Vault
  • Plunder of the Sun
  • Map of Latin American Dreams
  • The Three Burials of Melquiades Estrada
  • Hell's Angels
  • Flesh and Fantasy
  • We Want the Airwaves
  • Night Tide
  • Nope
  • Us
  • Boiling Point
  • Minari
  • Hit the Road
  • The Gypsy Moths
  • The Florida Project
  • Klute
  • The Fabelmans
  • Man of a Thousand Faces
  • Alligator
  • Apache
  • Dr Jekyll & Sister Hyde
  • The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds
  • Gran Torino
  • The Scent of Green Papaya
  • The Maltese Falcon
  • Boris Karloff: The Man Behind the Monster
  • Heaven Can Wait
  • Where Eagles Dare

World map

Highly rated films Andy is yet to see

  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • Monster
  • Perfect Days
  • Godzilla Minus One
  • The Eighth Sense
  • There’s Still Tomorrow

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more