Sort by

alyssa🦩 has logged 29 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
Read the review Edit this entry