2017

Andrew Wyatt Andrew Wyatt’s year in review

Andrew’s highest rated films

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • 78/52

    ★★★★

  • The Visit

    ★★★★

  • The Square

    ★★★½

  • Most Beautiful Island

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • Take Every Wave: The Life of Laird Hamilton

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★★

  • Molly's Game

    ★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★

  • Bitch

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 294 Films watched
  • 24.5 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Hidden Figures

Jan 3

Most Watched

Blade Runner 2049

twice

Captain Underpants: The First Epic Movie

twice

Dunkirk

twice

Last Film

I, Tonya

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
155 films
Thriller
86 films
Horror
70 films
Comedy
52 films
Mystery
40 films
Documentary
38 films
Action
37 films
Sci Fi
33 films
Fantasy
29 films
Romance
27 films
USA
214 films
UK
47 films
France
32 films
Canada
26 films
Germany
18 films
Belgium
8 films
China
8 films
Australia
8 films
Sweden
7 films
Denmark
6 films
English
265 films
French
30 films
Spanish
27 films
German
22 films
Russian
10 films
Italian
10 films
Arabic
8 films
Japanese
8 films
Hungarian
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 126 Added 128

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Andrew’s most liked review

Blade Runner 2049

Hey, look. Someone made a vastly superior PROMETHEUS / ALIEN: COVENANT and it's ironically a sequel to a completely different Ridley Scott sci-fi film.

Review on Friday.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Bye Bye Man
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Coyotes Kill for Fun

Films watched in 2017

  • I, Tonya
  • Human Flow
  • Beyond Skyline
  • Swim Team
  • All the Money in the World
  • For Ahkeem
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Another Evil
  • Rupture
  • Clinical
  • The Babysitter
  • 1922
  • Stronger
  • Desolation
  • Dolores
  • Unforgettable
  • Downsizing
  • Loving Vincent
  • Molly's Game
  • Darkest Hour
  • Lady Bird
  • Jane
  • The Post
  • Coco
  • Thelma
  • Novitiate
  • Call Me by Your Name
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Last Flag Flying
  • Lucky
  • I Remember You
  • Eloise
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Amityville: The Awakening
  • The Disaster Artist
  • Camera Obscura
  • The Tree
  • The Limehouse Golem
  • Battle of the Sexes
  • Justice League
  • The Square
  • Mayhem
  • Bitch
  • Jigsaw
  • Don't Hang Up
  • Here Alone
  • A Dark Song
  • Coyotes Kill for Fun
  • Blade Runner 2049
  • Most Beautiful Island
  • Boogie Nights
  • All That Jazz
  • Thor: Ragnarok
  • Leatherface
  • The Shape of Water
  • Creep 2
  • The Thing
  • Hellraiser
  • The Florida Project
  • The Killing of a Sacred Deer
  • One of Us
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • 78/52
  • The Snowman
  • Poltergeist
  • Evil Dead II
  • Wonderstruck
  • Take Every Wave: The Life of Laird Hamilton
  • Brawl in Cell Block 99
  • Happy Death Day
  • The Foreigner
  • An American Werewolf in London
  • Near Dark
  • What We Do in the Shadows
  • Moka
  • Jungle
  • The Death and Life of Marsha P. Johnson
  • Super Dark Times
  • Marshall
  • Flatliners
  • A Nightmare on Elm Street
  • My Bloody Valentine
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Gerald's Game
  • Left Luggage
  • Enemies: A Love Story
  • Sidemen: Long Road To Glory
  • The Night Porter
  • California Typewriter
  • The Mountain Between Us
  • Brad's Status
  • The Juggler
  • The Pawnbroker
  • Gaga: Five Foot Two
  • Friend Request
  • Columbus
  • Polina
  • First They Killed My Father
  • Strong Island
  • Suspiria
  • Night School
  • Rosemary's Baby
  • Beach Rats
  • mother!
  • Patti Cake$
  • Harmonium
  • Truman
  • Chasing Coral
  • Nocturnal Animals
  • Adaptation.
  • It
  • Menashe
  • Don't Knock Twice
  • Prevenge
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • Killing Ground
  • The Lure
  • Crown Heights
  • The Trip to Spain
  • Ingrid Goes West
  • Berlin Syndrome
  • Death Note
  • Wind River
  • Logan Lucky
  • XX
  • The Women's Balcony
  • Step
  • Dunkirk
  • Detroit
  • Whose Streets?
  • Maudie
  • The Incredible Jessica James
  • Icarus
  • Good Time
  • Nobody Speak: Trials of the Free Press
  • Girls Trip
  • Casting JonBenet
  • My Mom Is an Airplane!
  • 5,80 mètres
  • Mune: Guardian of the Moon
  • The Visit
  • The Devil's Candy
  • Brigsby Bear
  • Hounds of Love
  • Annabelle: Creation
  • Landline
  • Annabelle
  • In a Heartbeat
  • The Little Hours
  • Take Shelter
  • Night of the Living Dead
  • Lady Macbeth
  • Atomic Blonde
  • City of Ghosts
  • Dig Two Graves
  • The Girl with All the Gifts
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography
  • The Blackcoat's Daughter
  • Wish Upon
  • Get Out
  • Everybody Loves Somebody
  • Tickling Giants
  • Dunkirk
  • A Cure for Wellness
  • The Abominable Dr. Phibes
  • A Ghost Story
  • Okja
  • Spider-Man: Homecoming
  • Chasing Trane
  • Letters from Baghdad
  • Beatriz at Dinner
  • The Beguiled
  • My Cousin Rachel
  • Past Life
  • The Big Sick
  • Megan Leavey
  • Baby Driver
  • War for the Planet of the Apes
  • Obit
  • Restless Creature: Wendy Whelan
  • Wakefield
  • Band Aid
  • 47 Meters Down
  • The Mummy
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • I, Daniel Blake
  • Jeremiah Tower: The Last Magnificent
  • Cars 3
  • The Dark Crystal
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • It Comes at Night
  • I Love You Both
  • Wonder Woman
  • The Thin Red Line
  • Last Men in Aleppo
  • The Wedding Plan
  • Citizen Jane: Battle for the City
  • The Lovers
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Dinner

See all 294

Highly rated films Andrew missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • One Cut of the Dead
  • Faces Places
  • Night Is Short, Walk on Girl

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more