Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Boss Baby: Get That Baby!

The Boss Baby: Get That Baby!

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
BURN·E

BURN·E

2008
×
Edit this entry  
14
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Read the review Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry