Ayeen has logged 503 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Solitude(s) : L'insomnie

Solitude(s) : L'insomnie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Chasing Dream

Chasing Dream

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
24
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Alps

Alps

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Orphans of the Storm

Orphans of the Storm

1921
×
★★★★
Edit this entry  
15
Foolish Wives

Foolish Wives

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Other Side of Everything

The Other Side of Everything

2017
×
★½
Edit this entry  
14
Summa

Summa

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Women of the Gulag

Women of the Gulag

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Forman vs. Forman

Forman vs. Forman

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Fellini Never-Ending

Fellini Never-Ending

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Breathless Animals

Breathless Animals

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Alla Salute

Alla Salute

2018
×
½
Edit this entry  
09
The Ghost of Peter Sellers

The Ghost of Peter Sellers

2018
×
½
Edit this entry  
08
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Disappearance of My Mother

The Disappearance of My Mother

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Autumn

Autumn

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★
Edit this entry  
25
JLG/JLG: Self-Portrait in December

JLG/JLG: Self-Portrait in December

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Left-Handed Woman

The Left-Handed Woman

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
God's Comedy

God's Comedy

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Recollections of the Yellow House

Recollections of the Yellow House

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Story of Piera

The Story of Piera

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blaise Pascal

Blaise Pascal

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Balthus through the Looking-Glass

Balthus through the Looking-Glass

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Prisoner of Second Avenue

The Prisoner of Second Avenue

1975
×
★★★
Edit this entry